30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BDDK, Bazı Enerji Projeleri İçin Sağlanan Kredileri Takibe Alacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara bazı enerji projelerine sağladıkları kredileri takipteki krediler olarak yazmalarını istedi.

Bloomberg News’in haberine göre BDDK, en az üç doğal gaz yakıtlı enerji üretim tesisine sağlanan kredilerin takipteki krediler olarak sınıflanmasını istedi. Böylece, enerji sektöründe ödenmeyen krediler çok daha kolay silinebilir hale geleceği düşünülüyor.

Kaynaklara göre, bu tesisler arasında ACWA’nın Kırıkkale’deki 1 milyar dolarlık tesisi, Gama’nın Ankara yakınlarında 900 milyon dolarlık projesi ve Ansaldo Energia SpA ve ortakları tarafından Gebze’de işletilen 1 milyar dolarlık tesis yer alıyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, bu projelere kredi veren bankalar arasında Garanti, İş Bankası, Akbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Denizbank ve Yapı Kredi’nin yer aldığı belirtildi. Bu projelere verilen toplam orijinal kredinin ise yaklaşık 1.9 milyar dolar tutarında olduğu ifade edildi.

2003 yılından bu yana bankalardan 60 milyar dolar borçlanma oldu…

Boston Consulting Group’un raporuna göre Türkiye’de şirketler yeni elektrik üretim ve dağıtım projeleri için 2003 yılından bu yana bankalardan 60 milyar dolar borçlandılar. Şirketler Türk Lirası’nın değer kaybı nedeniyle de geri ödemelerde büyük zorluklar yaşıyor.

Enerji Girişim Sermaye Fonu hala belirsiz…

Enerji Girişim Sermaye Fonu ile sorunlu kredilerin fona aktarılması ya da yabancı yatırımcılara satılması planında henüz netlik sağlanabilmiş değil.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.