30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


BDDK Açıklaması Soru İşaretlerini Gidermedi

İSTANBUL (Enerji Portalı)–  Enerji sektörünün bankalara geri ödemediği kredi miktarının açıklananın çok üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın geçen hafta enerji sektöründeki şirketlerin bankalarda 12-13 milyar dolar civarında ödenmeyen kredi borcu olduğunu açıklamıştı.

Ekonomist Ali Ağaoğlu’na göre bu sorunlu kredinin sadece bir kısmı. Ağaoğlu yaptığı değerlendirmesinde, “Sorun bu kadarla kalsa mesele yok. Ama turpun büyüğü heybede. Yeniden yapılandırmaya tabi olmuş ama ödeme sorunları devam eden bir takım şirketler daha var. Bunların içinde en az 8-10 milyar dolarını ben biliyorum.” dedi.

Daha önce “bankaların sermayeleri yeterli” diye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) ise geçen hafta, çoğu inşaat ve enerji sektöründen şirketlere verilen büyük bölümü döviz cinsi olan 46 milyar lira tutarındaki kredinin zarar yazılmasını istedi, yani batık durumda olduğunu ilan etti. BDDK bu zararı karşılamak için bankaların bilançolarına artı sermaye koymasını istedi.

Bu düzenlemeden kimlerin yararlanacağı merak konusu…

Ankara ekonomi kulislerinde yüksek sesle dillendirilen tek soru, bu süreçte Hazine’nin mi, yoksa bankaların mı şirketlerin zararlarını üstleneceği sorusu oldu. Hükümet, geçen ay Hazine’nin özel şirketlere ortak olmasını öngören bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlamıştı. Kararname’ye göre, Hazine yurtiçinde ve yurtdışındaki özel şirketlere ortak olabilecek. Bu şirketleri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek.

Bankacılık sektöründen adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili süreci şöyle yorumladı:

“Bir süre öncesine kadar, hükümetin zordaki şirketleri banka içi yapılandırmayla kurtarma fikri ve niyeti vardı. Bundan vazgeçilmiş görünüyor. Bu firmaların tahsili gecikmiş alacaklara atılması teknik olarak bu yüke bankaların katlanacağı anlamına gelir. Verdikleri kredilerin karşılığı aldıkları teminatlar, bu firmaların sahiplik yapısının da değişeceğini gösterir. Bankalar, bu firmaları kendi kuracakları ya da hazinenin yönlendirmesiyle oluşturacakları varlık yönetim havuzunda toplayacakları yeni bir yöntem de geliştirebilirler. Ya da bir süre önce çıkan Kararname’ye göre, Hazine’nin istediği firmaya ortak olması da söz konusu olabilir.”

“Gelecek yıl finans kesimi için ciddi bir sınav olacak.”

Bütün bu süreci bankalar açısından yorumlayan bir Merkez Bankası yöneticisi, gelecek yılın, finans kesimi için ciddi bir sınav niteliğinde olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Kredi iştahını sadece düşük faiz oranlarının belirlemediğini görebileceğimiz bir noktaya doğru gidiyoruz. Bankalar, kredi iştahını azaltan, reel sektöre güven bunalımını aşabilecekler mi? Her şey bir tarafa denklemin asıl yükünü gelecek sene Hazine geri ödemeleri çekecek. Finansal sistemin aktörleri, hazine itfalarının tekrar yenilenmesi ve devletin kredi verin baskısı altında bir ortamda gelecek yılın haritasını oluşturacak.”

Kaynak: DW

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.