30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bayraktar: Türkiye, Doğal Gazda Önemli Bir Döneme Girdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen, “LNG’nin Yaygınlaşması ve Kaya Gazı Devrimi Ortamında Bölgesel Gaz Piyasalarındaki Yeni Dinamikler” konulu toplantıya katıldı. Türkiye’nin doğal gaz kontratlarıyla ilgili önemli bir döneme girdiğine dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen, “LNG’nin Yaygınlaşması ve Kaya Gazı Devrimi Ortamında Bölgesel Gaz Piyasalarındaki Yeni Dinamikler” konulu toplantıya katıldı. Bayraktar, Türkiye’nin doğal gaz kontratlarıyla ilgili önemli bir döneme girdiğine dikkat çekerek:

“Türkiye’nin doğal gazda 2021’de süresi dolacak 16 milyar metreküp kapasiteli kontratlar nedeniyle önemli bir döneme girildi. Bollaşan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sebebiyle artık daha esnek kontrat şartları, süreleri ve fiyatlama yapısı gerekiyor. Klasik boru gazı tedarikçilerinin bu değişen dünyaya adapte olması lazım.” diye belirtti.

Türkiye’nin son 15 yılda özellikle elektrik piyasasında çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini ve piyasanın serbestleştiğini kaydeden Bayraktar, bu yapısal dönüşümün ardından “Enerjide Dönüşüm 2.0” dönemine geçildiğini söyledi.

“2021, Türkiye için önemli bir kilometre taşı, yaklaşık 16 milyar metreküp kapasiteli kontratların süresi doluyor.”

Türkiye’nin son 10 yılda enerji ithalatının yıllık ortalama 44 milyar dolar olduğunu anımsatan Bayraktar, şunları kaydetti: 

“Bu konuda bazı tedbirler almak gerekiyor. Bunlardan birisi altyapı yatırımları. Bu kapsamda boru hatları, sıvılaştırılmış gaz terminalleri (LNG) ve depolama yatırımlarıyla daha esnek bir yapıya kavuşmayı hedefledik. Türkiye’de 2023’te 11 milyar metreküp gaz depolama kapasitesini hedefliyoruz.

Diğer yandan Türkiye’nin doğal gaz kontratlarıyla ilgili de önemli bir döneme giriyoruz. 2021, Türkiye için önemli bir kilometre taşı, yaklaşık 16 milyar metreküp kapasiteli kontratların süresi doluyor. Bu yüzden, Türkiye’nin önemli kararlar alacağı bir döneme yaklaşıyoruz. Bu sürece daha iyi hazırlanmak için gelişmeleri takip ediyoruz. Bollaşan LNG sebebiyle artık daha esnek kontrat şartları, süreleri ve fiyatlama yapısı gerekiyor. Klasik boru gazı tedarikçilerinin bu değişen dünyaya adapte olması lazım. Artık, fiyata son derece duyarlı bir piyasa var ve tedarikçilerin bunu iyi anlayabilmesi gerek.” 

Bayraktar, gelecekte ABD’nin LNG ticaretindeki rolünün artacağını söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesine şu şekilde değindi:

“İki ülke ticaret hacminin artırılması için çok ciddi hedefler konuldu. Bu hedefleri başarmak istiyorsak, doğal gazın bu denklemde mutlaka yeri olmalı. Bunun için özellikle üreticilerin daha yaratıcı modellerle, esnek koşullu modellerle Türkiye’ye gelmesi gerekiyor. Türkiye’deki partnerleriyle değer zinciri oluşturabilecek bir modeli çalışması gerekiyor. Bu anlamda önemli fırsatlar olduğunu söylemem lazım.”

“Akdeniz’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen ruhsat sahalarında aramalar sürüyor.”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Akdeniz’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen ruhsat sahalarında aramalarını sürdürdüğünü ve Karadeniz’de de çalışmalara başlayacağını aktararak:

“Ulusal ve uluslararası tüm oyunculara açık bir süreçten bahsediyoruz. Türkiye’nin Akdeniz’deki endişelerini, kaygılarını ve hassasiyetlerini dikkate alan, buna özen gösteren şirketlerle iş birliği söz konusu olabilir. Bu konuda ortaklıklara varız. Biz sorunları çözen taraf olmak istiyoruz. İkili ilişkiler ne olursa olsun, enerjinin pozitif gündemle siyasi çatışmaları ortadan kaldıracak bir rol oynayacağına inanıyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.