30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Batman Belediyesi 4,5 MW’lık Tesis Kuruyor!

BATMAN (Enerji Portalı) – Batman Belediyesi, vahşi depolama alanının ıslah edilip çıkan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesi için üstlenici firma ile sözleşme imzaladı.

Batman Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’ndaki imza törenine Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Anahtar Enerji Çözümleri San. Tic. Ltd. Şti. adına Nevaf Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Şehriban Aydın, Mehmet Zeki Hedekoğlu, Ercan Astan, basın mensupları ve meclis üyeleri katıldı.

Batman Belediyesi Eş Başkanları, vahşi depolama alanının ıslahı ve yeni katı atık düzenli depolama alanının (Lot-1) yapımı, işletilmesi ve çıkan metan gazının kullanılarak elektrik enerjisi elde edilmesi işi için çalışmaların Ekim 2020’e kadar bitirileceğini belirtti.

Toplam kapasitesi 4,5 MW olacak…

İlk etapta 2 MW gücünde elektrik üretilecek olan Batman Merkez Yolveren Köyü Mevkiinde bulunan katı atık çöp sahasındaki çalışmaların tamamlanmasının ardından 4,5 MW’lık ikinci etap için çalışmaların başlanılması hedefleniyor.

Güneş enerjisinden ve doğal gazdan elektrik üretim yapılması da planlanıyor…

İmza töreninde konuşan Belediye Eş Başkanları şunları aktardı:

“Belediyenin elektrik enerjisi için Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) ile olan bağımlılığını azaltacak projeleri geliştireceğiz. Bunun hemen akabinde şuanda 10 MW’lık güneş enerji sistemini kurmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda doğal gazdan da elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyoruz. Katı atıklar servet niteliğindedir. Batman’ın serveti orada yanıyor heba oluyor. Aynı zamanda oradaki mera alanlarında her gün yangın durumu söz konusu. Batman’ın büyük bir sorununa köklü çözüm getirerek çevre sorununu ortadan kaldırarak aynı zamanda enerji ihtiyacına katkı sağlıyoruz. Batman’a hayırlı olmasını diliyorum.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.