30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bataryalar İçin Yeni Bir Teknoloji Geliştirildi!

ABD (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerjiyi depolamayı mümkün kılan, güneş yeterli olmadığında rüzgar esmediğinde, enerji akışının sürekliliğini sağlayan “AquaPIM (Akış Bataryaları)” olarak adlandırılan bataryalar tasarlandı.

ABD Enerji Bakanlığı’ndan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ nda araştırmacılar tarafından yeni bir bir batarya-membran teknolojisi geliştirildi.

Araştırmacılar, AquaPIM’ler olarak bilinen bir sınıf polimerden çok yönlü ancak uygun fiyatlı bir pil zarı geliştirdi. Bu polimer sınıfı, yalnızca çinko, demir ve su gibi kolayca bulunabilen malzemelere dayanarak uzun ömürlü ve düşük maliyetli şebeke bataryalarını mümkün kılıyor. 

Ekip ayrıca, farklı akü membranlarının akü ömrünü nasıl etkilediğini gösteren ve özellikle farklı akü kimyaları için uygun bir membran arayışında, akü-akü teknolojileri için erken aşamadaki Ar-Ge’yi hızlandırması beklenen basit bir model geliştirdi.

Ortak Enerji Depolama Araştırmaları Merkezi’nin (JCESR) Baş Araştırmacısı Brett Helms, “AquaPIM membran teknolojimiz, ölçeklenebilir, düşük maliyetli, su bazlı kimyasallar kullanan akış bataryaları için pazar yolunu hızlandırmak için iyi bir konumda bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

Çoğu batarya kimyası yüksek alkali (veya bazik) elektrotlara sahiptir. Bu elektrotların bir tarafında pozitif yüklü bir katod ve diğer tarafında negatif yüklü bir anot bulunur. Bu elektrotlarda kullanılan membranlar amacına göre farklılık gösterir. Örneğin, yakıt hüzrelerinde kullanılan membranlar, asitli kimyasallar için tasarlanmış florlanarak kullanılan membranlardır. Hems’ in bu konudaki düşünceleri şöyle: 

“Florlu polimer membranlar pahalıdır. Batarya maliyetinin yaklaşık % 15 ile % 20 aralığında ve 300 $ / kWh çalışabilmektedir. Bu nedenle yüksek performanslı fakat daha düşük maliyetli bir çözüm bulunmalıdır.”

Çözümü deneysel olarak değerlendirmek için AquaPIM prototipleri tasarlandı. İncelemeler sonucunda, katotta olduğu kadar anotta da yük depolayan malzemelerin bütünlüğünü koruduğunu buldular. 

Bataryanın performansını çeşitli membranların performansına bağlayan bir model geliştirildi…

AquaPIM membran performansı ve farklı şebeke pil kimyası ile uyumluluğu değerlendirilirken araştırmacılar, bataryanın performansını çeşitli membranların performansına bağlayan bir model geliştirdi. Bu model, bir cihazın tamamını inşa etmek zorunda kalmadan bir akış bataryasının ömrünü ve verimliliğini tahmin edebilir. Ayrıca benzer modellerin diğer batarya kimyalarına ve membranlarına da uygulanabileceğini gösterdiler.

Helm, “Tipik olarak, bir bataryanın tüm hücreyi monte ettikten sonra ne kadar süre dayanacağını bulmak için aylar olmasa bile haftalar beklemeniz gerekir. Basit ve hızlı bir membran ekran kullanarak bunu birkaç saat veya güne kadar kısabilirsiniz.” diye belirtti.

Kaynak: Science Daily

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.