30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Batarya, Enerji Dönüşümünün Merkezi Olacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Kasım 2019 raporunda batarya teknolojilerinin önemini ve ülkerin yıllara göre batarya teknolojisindeki gelişimini inceledi.

Batarya enerji depolama teknolojilerinin, farklı uygulama alanlarında kendine özgü avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Batarya enerji depolama sistemlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler dikkate alındığında, maliyet ve fayda karşılaştırmalarının tam olarak anlaşılması için konunun farklı perspektiflerden ve daha detaylı olarak analiz edilmesi gerekiyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimi içindeki payının artması, düşük karbonlu enerji sistemine geçişte kilit rol oynarken; elektrik şebekesinin sağlıklı çalışabilmesine katkı sağlayan enerji depolama teknolojilerinin gelişmesinde öncü oldu. Batarya enerji depolama, son tüketiciler de dahil olmak üzere tüm enerji sistemine sağladığı faydalar dikkate alındığında, önümüzdeki yıllarda enerji dönüşümünün merkezinde olacak. Küresel ölçekte elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması, batarya teknolojilerindeki değişim ve gelişime yön verecek bir başka önemli etken olacak.

Enerji depolama batarya sistemlerinin gelişimini yönlendiren ana akımlardan biri, çevreye duyarlı daha temiz araçlara duyulan ihtiyacın etkisiyle, elektrik mobilite alanında yaşanan gelişmeler oldu. Batarya uygulamalarının çekiciliğini artıran bir diğer faktör ise, malzeme teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle batarya maliyetinin düşmesi olarak belirlendi. Bunun yanında toplumun çevresel konulara olan hassasiyetinin artması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının artmasına ve bu artan yenilenebilir enerji katkısının bir sonucu olarak da batarya depolama uygulamalarındaki artışa katkıda bulunuyor. Elektrikli araç ve enerji sistemlerinde olan uygulamaların yanı sıra, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve cihaz elektrifi kasyonunda (örneğin e-kitaplar, akıllı saatler, akıllı telefonlar, akıllı anahtarlar vb.) yaşanan gelişmeler daha yüksek yoğunluklu bataryalara olan ihtiyacı hızla artırıyor.

Şekil 1. Batarya enerji depolama sistemleri uygulamaları

“Çin, 2017 yılına göre 4 kat artış göstererek, en büyük büyümeye sahip ülke oldu.”

Batarya enerji depolama alanında yapılanan yatırımlar 2018 yılında %45 artarak 4 milyar ABD dolarının üzerine çıktı. Hem şebeke ölçeğinde hem de sayaç arkası batarya kurulumları, bu hızlı artışta öncü oldu. 2018 yılında şebeke ölçeğinde batarya depolama uygulamalarına yapılan yatırım harcaması 2017 yılına göre %30 artarak, toplamda 1,2 GW kurulu güç kapasitesine ulaşıldı. Kapasite mekanizmaları ve sözleşmelerle desteklenen bu gelişimin yarısı Avrupa (özellikle Birleşik Krallık) ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oldu. Çin, 2017 yılına göre dört kat artış göstererek, en büyük büyümeye sahip ülke oldu.

Grafik 1. Elektrik sistemi batarya enerji depolama yatırımlarının yıllar bazında büyüklüğü ve ülkelere dağılımı

2018 yılında sayaç arkası batarya depolama yatırımları bir önceki yıla kıyasla %60 oranında artarak, toplamda yaklaşık 1,9 GW’lık kapasiteye ulaşıldı. Güney Kore, puant talebi düşürmeyi amaçlayan sanayi ve ticarethane tarife düzenlemeleriyle, düşük talep zamanlarında batarya şarjını ve puant yük zamanlarında da deşarjını destekleyen politikalarla bu büyümede öncü oldu. 2018 yılında şebeke ölçeğinde batarya projeleri için ortalama maliyetler kilovatsaat başına 400 ABD dolarının altına düştü. Sayaç arkası uygulamalarda daha hızlı maliyet düşüşleri yaşanmış, kilovatsaat başına 800 ABD dolarına yaklaştı.

Küresel bazda şebeke ölçeğinde ve sayaç arkası uygulamalarda kullanılan batarya depolama kapasiteleri, 2018 yılında bir önceki yıla oranla iki kat artarak 3 GW’ın biraz üstünde gerçekleşti. Avustralya, Çin, Güney Kore, Birleşik Krallık, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri, 2018’de devreye alınan yeni batarya depolama sistemlerinin yaklaşık %80’ini oluşturmaktadır. Diğer taraftan enerji depolama sistemlerinde en büyük paya sahip olan pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri, 2018 sonu itibariyle toplam 170 GW kurulu güç seviyelerine ulaştı.

Grafik 2. Elektrik sistemi batarya enerji depolama kapasite gelişimlerinin yıllar bazında ülkelere dağılımı

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.