30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Başkent’e Gidecek İçme Suyu Enerji Üretcek

ANKARA (Enerji Portalı) – “Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi-Gerede Sistemi” projesinin 32 kilometre olan toplam uzunluğundaki yapım çalışmalarında bin 270 metrelik mesafe kaldı.

Başkentin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle Bolu Gerede Işıklı Regülatörü ile Ankara Çamlıdere Barajı arasında su taşıyacak projenin bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (ASKİ) Cumali Kınacı, yaptığı açıklamada, projenin enerji maliyetlerini düşüreceğini, Kızılırmak’tan su almak için pompalar kullanıldığını dile getirerek, “Enerji kullanılarak çalışan pompalar yıllık enerji maliyemizi çok yükseltiyor. Gerede’den gelecek su sayesinde hem Kızılırmak’tan gelen suyu kullanmayı bırakacağız hem de Gerede sisteminde 104 metre yükseklikten akan suyu kontrol altına alarak, hidroelektrik santrali kuracağız. Böylece enerji tüketen değil enerji üreten olacağız.” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir