30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Başkan Trump Yenilenebilir Enerji Programlarına Savaş Açtı

Amerikan Kongresi 2019 yılında Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerjisi Dairesi için istikrarlı bir finansman çağrısında bulundu ve elektrikli araçlara vurgu yaparak ARPA-E için bütçeyi % 6,5 artırdı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin yenilenebilir enerji programları ve ileri enerji araştırmaları için 2019 bütçesini ayırma önerisinin aksine, Başkan Donald Trump’un bütçe kesintisine gidilmesi hatta bu ajansların kapatılması çağrısından bahsediyor. ABD Senatosu’nun bütçe komitesi, programlar için arttırılmış bir fonlama teklifi hazırladı bu teklifi Enerji Bakanlığı tarafından incelenecek.

Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Dairesi (EERE) için 2018’de 2.3 milyar dolar ve aynı zamanda Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji için bütçede % 6,5’lik bir artış (ARPA- E) yaparak, 375 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Buna karşın Başkan Trump, EERE’ye keskin kesintiler ve ARPA-E’nin tamamen kaldırılmasını önerdi. EERE’ye % 10’luk bir indirim ve ARPA-E finansmanında % 8’lik bir azalma çağrısında bulundu.

Daha önceki örneklerde olduğu gibi, Senato, Başkan Trump’ın radikal önerilerini büyük ölçüde görmezden geliyor. Senato, Mart ayında ek bir fonlama yaparak hem EERE hem de ARPA-E için desteklerini açıkca göstermiş oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.