30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bartın Belediyesi de Çöpten Enerji Üretmeye Başlıyor!

BARTIN (Enerji Portalı) – Bartın Mahalli İdareler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve Çöpten Elektrik Enerjisi Üretim Tesisleri ihalesi gerçekleştirildi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Mahalli İdareler Birliği toplantısına katıldı. Valilik Çeşmi Cihan Toplantı Salonunda Bartın Valisi Sinan Güner Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Bartın İli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin işletilmesi ile ilgili ihale gerçekleştirildi. Mahalli İdareler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi alanından çıkacak metan gazından elektrik enerjisi üretilmesi karşılığı tesisin işletilmesi ve üretilecek elektrik enerjisinden elde edilecek gelir üzerinden idareye pay verilmesi işi 10 yıllığına ihale edildi.

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Cemal Akın şu ifadeleri kullandı:

“Mahalli İdareler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi alanından çıkacak metan gazından elektrik enerjisi üretilmesi karşılığı tesisin işletilmesi ve üretilecek elektrik enerjisinden elde edilecek gelir üzerinden idareye pay verilmesi işi 10 yıllığına ihale edildi. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin İller Bankası tarafından inşaat işinin bitirilmesinin akabinde yüklenici firma tesisteki geri dönüşüm, Kompost ünitesi ve Lot alanlarını bir bütün halinde işletecek. Aynı alan üzerine ihaleyi alan firma tarafından kurulacak olan Çöpten Elektrik Üretim Tesisinde elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Bartın Mahalli İdareler Birliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve Çöpten Elektrik Enerjisi Üretim Tesislerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Tesisin yapımının tamamlanmasıyla birlikte İnkumu’nda bulunan vahşi depolama alanı kapatılacak. Bu tesis çevrenin korunması ve atıkların yeniden kazanılmasını sağlayacak. Bu önemli çalışma ile şehrimizin önemli bir problemi de çözüme kavuşturulacak. İlimize en güzel şekilde hizmet vermek için Bartın Belediyesi olarak üyesi olduğumuz Mahalli İdareler Birliği’nde bu proje için üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.