Barit Nedir?

Barit, Baryum elementinin en geniş şekilde karşımıza çıkan mineral olan baryum sülfattır (BaSO4). Barit metalik olmayan minerallerin en ağırı olarak karşımıza çıkar. Baritin yüksek yoğunluğu (4.45 gr/cm3),  az aşındırıcı olması (Moh’s 3-3,5), yüksek ısı ve basınç altında kimyasal sabitliğini koruması, su ve asitlerde düşük çözünürlüğü, manyetik özelliğinin bulunmaması ve uygun maliyetlerde temini Barit’i farklı sektörlerde yaygın şekilde kullanımıza olanak sağlar.

Barit, Standart Uluslararası Sınıflandırmasında (SITC) 278.92 alt başlık numarasıyla bulunmaktadır.  Brüksel Tarife Nomenklatürü (BTN) sınıflandırmasına göre de 25.11.10 gümrük tarife istatistik pozisyon numarasıyla “Tabii baryum sülfat (Barytine)” şeklinde tanımlanmaktadır. GTİP numaraları ham baryum sülfat için 25.11.10.000011, öğütülmüş baryum sülfat için 25.11.10.000012 ve mikronize edilmiş baryum sülfat için 25.11.10.000013’dür.

Barit Nerelerde Kullanılır?

Baritin İlk kez özgül ağırlığı ve beyaz özelliğinden ötürü  boya, kağıt ve çam endüstrilerinde kulanılmıştır. 1926 yılından sonra baritin petrol ve tabiî gaz aramalarında yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Barit Dünyada en çok petrol sondajlarında çamurun ağırlaştırılmasında kullanılmaktadır. Bu çamur sondaj sırasında katedîlen formasyonlara ait kalıntıların yukarı çıkarılmasına, matkap ve tijlerin yağlanmasına, sondaj deliği duvarlarının sağlamlaşmasına ve çıkarılan Petrolü beklenen seviyelere yaklaşıldığında basınçlı gaz gelişimini dengelede oldukça kullanışlıdır. Sondaj çamuru ayrıca kuyu derinleştikçe tijlerin artan ağırlığına karşı bir dengede sağlamaktadır.  Baritin özgül ağırlığının 4,5 oluşu, yumuşak oluşu aşındırıcı olamaması, suda erimemesi ve ucuz maliyetle temin edilmesi sondaj çamuru için ideal malzeme olmasını sağlar. Dünyada kullanılan baritin % 80’İ petrol endüstrisinde sarfedilmektedir.

Barit’in Diğer Kullanım alanları

Barit katkı maddesi olarak kâğıt, tual, yer muşambası, lastik ve ebonit sanayiinde kullanılmaktadır. Cam endüstrisinde parlaklığı arttırmak, mercek ve TV tüpleri üretiminde, plastik sanayiinde plastiğe matlık verebilmek İçinde kullanılır. Barit ayrıca tarım ilaçları üretiminde de insert made olarak yararlanılmaktadır.

Baritin diğer bir kullanım alanıda boya sanayiidir. Yağlı boya üretiminde beyazlatıcı pigment ve inceltici olarak kulanılır.

Barit Ayrıca ağır beton üretiminde, nükleer santraller da gamma şualarını absorbe etme özelliklerinden dolayı fazla miktarlarda tüketilmektedir.