30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi İlk Sondajı 1-2 Ay İçerisinde Yapacak”

ZONGULDAK (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TPAO Barbaros Hayrettin Paşa Gemisinin İlk sondajı 1-2 ay içerisinde Akdeniz’de yapacağını söyledi.

Zonguldak’ta bulunan MTA Oruç Reis sismik arama gemisini ziyaret eden Bakan Dönmez, gemi hakkında ve yapılan çalışmalarda bilgi aldı.

Buradaki incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Dönmez, Oruç Reis Gemisi’nin geçen yıl eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak ile hizmete aldılarını hatırlatarak, bu süre içerisinde hem gemi sefer güvenliği açısından hem de bunun üzerinde donatılmış modern elektronik cihazların sismik cihazlar açısından testleri ve denemelerin yapıldığını anlattı.

Söz konusu testlerden başarı ile geçtiğini ifade eden Dönmez şunları konuştu:

“İki boyutlu sismik çalışmalarının tamamı yapılmış durumda Karadeniz’de. Üç boyutlu sismik çalışmaların da şu an yüzde 20’sindeyiz. İki boyutlu sismik veriler incelendikten sonra bizim hidrokarbon rezervi keşfi tahmininde bulunacağımız alanlarda 3 boyutlu çalışmalar yapacak. Belki akabinde de sondaj çalışmaları yapacağız ama ilk sondajımız inşallah önümüzdeki 1-2 ay içerisinde Akdeniz’de olacak. İlk sondaj kuyumuzu başlatmış olacağız.”

– “Kömür rezervi 18,5 milyar ton”

Dönmez, iki yıl öncesine kadar Türkiye’deki kömür rezervimiz bilinen 15 milyar ton olduğunu ifade ederek, iki yılda yaptıkları çalışmalarla 3-3,5 milyar ton daha eklediklerini ve 18,5 milyar tona ulaştığını söyledi.

Üretimlerin yeterli olmadığına dikkati çekerek, “Kabaca 90 milyon ton civarında üretimimiz var. Taş kömürü üretimimiz de yıllık 1 milyon ton civarında. Sırf bu havzadaki taş kömürü rezervi 1,5 milyar ton. Bu hızla gidersek bin 500 yılda tüketemeyiz. Hızımızı artırmamız gerekiyor. Sadece kamu kaynağı ile kamu gücüyle bu hızı arttırma imkanı yok. Özel sektörü de bu işin içerisine almak gerekliydi.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.