30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Baraj Yapımıyla İlgili Yeni Bir Yönetmelik Yürürlüğe Girdi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Baraj yapımındaki kamulaştırma işlemleri için bir yönetmelik hazırlanarak bugün itibariyle yürürlüğe sokuldu.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de baraj inşasında söz konusu olacak kamulaştırmalar için bir yönetmeliğin yürürlüğe girdiği bildirildi. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Baraj İnşası İçin Kamulaştırmalarda Kamulaştırma Sahasına Mücavir Taşınmaz Malların Kamulaştırılması Hakkında Yönetmelik” in yürürlüğe konulmasına 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 12’inci maddesinin 6’ıncı fıkrası gereğince karar verildi.

1704 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe giren yönetmelik üç bölüm ve 17 maddeden oluşuyor. Yönetmeliğin amacı şu şekilde ifade ediliyor:

“Baraj inşası içi yapılan kamulaştırmaların tamamlanmasından sonra çevrenin sosyal, ekonomik veya yerleşim düzeninin bozulması, taşınmazdan sosyal ve ekonomik yönden yararlanılmasının mümkün olmadığı durumda kamulaştırma sahasına mücavir taşınmaz malların kamulaştırılabileceğine dair çözüm yolları hakkında usu ve esasları düzenlemektir.

Baraj inşası için yapılan kamulaştırmalar sonunda ilgililerin başvurusu üzerine; çevrenin sosyal, ekonomik veya yerleşme düzeninin bozulup bozulmadığı, ekonomik veya sosyal yönden yararlanılmasının mümkün olup olmadığı yönlerinden incelenmesi ile çevrenin sosyal, ekonomik veya yerleşme düzenin bozulduğuna ve kamulaştırma sahasına mücavir taşınmaz mallardan yararlanılmasının mümkün olmadığına karar verilmesi halinde, bu taşınmazların kamulaştırılmasına ilişkin hususları kapsar.”

Yönetmeliği okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/Baraj-İnşası-İçin-Kamulaştırmalarda-Kamulaştırma-Sahasına-Mücavir-Taşınmaz-Malların-Kamulaştırılması-Hakkında-Yönetmelik.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.