30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bankacılıkta Artık Yeni Dönem Başlıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) Bankacılık Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından oluşturulan düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonra uzaktan kimlik tespiti mümkün olacaktır. Yeni dönemde uzaktan kimlik doğrulamasıyla hem müşteri olunabilecek hem de mevcut müşteriler bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında ve müşteri kimliğinin doğrulanmasında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini belirlemek üzere “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı” hazırladı. Dolayısı ile gerçek kişi, banka çalışanı ve kişi uzaktan tespit edilebilir, fiziksel olarak aynı ortamda bulunmadan görüntülü görüşme ve online karşılıklı iletişim yoluyla gerçekleştirilebilir. Islak imza iptal edilecek.

Görüntülü görüşmelerde olası riskler dikkate alınmalı ve yeterli düzeyde güvenlik ve gizlilik oluşturulmalıdır. Video görüşmeleri, şifrelenmiş güvenli iletişim yoluyla yürütülecektir.

Uygulamanın hayata geçmesiyle bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanacak. Zamandan, maliyetten ve iş gücünden tasarruf edilmesi imkanı doğacak. Müşteri olma süreci en fazla 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek. Bankalar açısından kağıt ve doküman kullanımının azaltılıp hizmet maliyetinin düşürülmesi sağlanacak. Müşteriler açısından ise esnek, yenilikçi ve açık fikirli müşteri deneyimi fırsatı oluşacak.

Çalışma Ne Zaman Tamamlanacak

Hepimizin bildiği gibi, Almanya, İspanya, Fransa ve Estonya’da video görüşmesi yoluyla uzaktan tanımlama yöntemi etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’nin 2021 yılında BDDK tarafından tamamlanan çalışmaların denetiminde çalışmaları tamamlaması bekleniyor.

Türkiye’de tamamen dijital olarak uzaktan kimlik tespiti yapılabilmesinin önü 26 Haziran 2020 tarihinde 5411 sayılı Bankacılık Kanununda yapılan değişiklik ile açıldı. Söz konusu değişiklik kapsamında, bankalar ve müşterileri arasındaki ilişkilerin, uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle mesafeli olarak gerçekleştirilebilmesi ve müşteri kimliğinin doğrulanmasına imkan veren yöntemler yoluyla kurulacak sözleşmeler ile düzenlenebilmesinin önü açıldı.

BDDK kaynağından elde edilen bilgilerden hareketle uçtan uca dijital tanımlama sürecinde kullanılabilecek kimlik belgeleri, güvenlik unsurları ve doğrulanması incelenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.