30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bandırma Bor Karbür Tesisi’nin Yapımına Başlanıyor!

BALIKESİR (Enerji Portalı) – Türkiye’nin bor mineralini katma değeri yüksek ürünlere çevirmesine imkan sağlayacak bor karbür tesisinin temeli yarın atılacak.

Dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’nin bor mineralini katma değeri yüksek ürünlere çevirmesine imkan sağlayacak bor karbür tesisinin temeli yarın 14:30’da  Bandırma’da atılacak.

“Rezerv Kadar Pazar”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Rezerv Kadar Pazar” hedefi kapsamında tesisin temeli atılacak. Bor üretiminde lider Eti Maden, mevcut durumda bor ticaretinde yüzde 59’luk pazar payına sahip.

Türkiye’nin uzun yıllardır üretimini başarı ile sürdürdüğü borik asit ve bor oksit gibi rafine bor ürünleri kullanılarak elde edilen bor karbür; askeri amaçlı uygulamalarda zırh malzemelerinde, aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda kullanılacak.

Özellikle savunma sanayi için kritik öneme sahip ileri teknoloji bir ürün olan bor karbür ile katma değer; bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımında 500, nükleer gibi sektörlerde ise 2 bin katına çıkmış olacak.

Bor ve bor karbür hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki içeriklerden faydalanabilirsiniz:

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bir video hazırlanarak Twitter üzerinden paylaşıldı. Videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise konuyla ilgili sosyal medyada şu paylaşımları yaptı:

Borda katma değeri yüksek, uç ürün hedefimize Bor Karbür Tesisi’mizle  sınıf atlatacağız. Bor, Mehmetçiğimize zırh olacak. Bor, gücümüze güç katacak.

Milli enerjiden milli savunmaya büyük destek.

Daha güçlü, daha atak, daha enerjik bir savunma sanayi için Türkiye’nin bor cevheri Bandırma Bor Karbür tesisinde işlenecek. Savunmada yerlilik oranı artacak, ordumuzun gücüne güç katacak.

Eti Maden de bor karbür tesisi ile ilgili sosyal medya üzerinden şunları aktardı:

Bor Karbür İle Savunma Sanayimiz Gücüne Güç Katıyor! Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Temel Atma Töreni 25 Ekim 2019’da.

Ülkemiz İçin Stratejik Öneme Sahip Bor Karbür İle Savunma Sanayimiz Gücüne Güç Katıyor! Borda Katma Değeri Yüksek Uç Ürün Hedefimizde Büyük Bir Adım Atıyoruz.

En İyi Savunma Üretimdir. Ülkemiz İçin Stratejik Öneme Sahip Bor Karbür İle Savunma Sanayimiz Gücüne Güç Katıyor!

Bor Karbür Elmastan Sonraki En Sert ve Dayanıklı Malzemedir. Aynı Zamanda Hafif Olması Sebebiyle Savunma Sanayimiz için Stratejik Öneme Sahiptir.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.