30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Bandırma Bor Karbür Tesisi 1,5 Yılda Tamamlanacak”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Dönmez, geçen hafta Balıkesir’de bor karbür tesisinin temelinin atıldığını anımsatarak tesisin 1,5 yılda tamamlanacağını söyledi.

Dönmez, 10 yılda büyüme gerçekleşeceği öngörülen inşaat, biyoyakıt, ilaç ve medikal, seramik, yenilenebilir enerji yatırımları, havacılık ve uzay sanayi gibi bor tüketimini doğrudan etkileyen alanlara yönelik Ar-Ge projeleri yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Cuma günü ikisi toz renkli ve beyazlar, diğer ikisi sıvı renkli ve beyazlar olmak üzere BORON’da 4 yeni ürünün lansmanını gerçekleştireceğiz. Geleneksel bor ürünleri pazarındaki sahipliğimizi sürdürülebilir kılmak ve ileri teknolojide kullanılan bor ürünlerine geçişi sağlamak için her türlü iş birliğine hazırız.”

Diğer yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Eti Maden, BOREN ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) destekleri ile bugün saat 09:00 itibariyle Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda “Sağlıkta Bor Uygulamaları Çalıştayı” etkinliği gerçekleştiriliyor.

Bor madeninin bilimsel çalışmalar ışığında ileri sağlık teknolojilerinde kullanılmasının tartışılacağı çalıştaya yurtdışından ve ülkemizden bilim insanları ile sektör temsilcileri katılım sağladı.

Çalıştayda konuşmacı olarak Amerika Birleşik Devletleri Nothern Illinois Üniversitesinden Prof. Dr. Narayan S. Hosmane, Japonya Kyoto Üniversitesinden Prof. Dr. Masao Takagaki, ODTÜ’den Prof. Dr. Zafer Evis, Hitit Üniversitesinden Prof. Dr. Dursun Ali Köse ile KSBÜ’den Prof. Dr. Azmi Yerlikaya ile Doç. Dr. Hasan Emre Aydın yer alıyor.

Borun kanser tedavisinde ve radyoterapide kullanımı, tıbbi gereçlerin kaplaması ve ilaç katkısı olarak kullanımlarının tartışılacak. Sadece sağlık alanına özgün olması nedeniyle bir ilk olacak bor-sağlık toplantısına konuyla ilgili araştırmacılar ve bilim insanları ile sektör temsilcileri ve ilaç firmalarının buluşmaları bekleniyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.