Banaz Zafer Kalkınma Ajansının Çevre ve Enerji altyapı Mali Destek Programı (ÇEDEP) ve Gelişen KOBİ Mali Destek Programı (2018 GEKOP) açık çağrıları yayınlanmış olup, ilçemizde Zafer Kalkınma Ajansı yetkililerince ilçe kamu kurum ve kuruluşları personeli ve ilçe esnaflarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıya Kaymakam İrfan Demiröz, ilçe daire amirleri,  Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Dalkıran, Esnaf Odası Başkanı Bayram Sargın, ilçe esnafı, ilçe okul müdürleri, cami imamları, kamu kurum ve kuruluşları proje personeli katıldı.

Zafer Kalkınma Ajansı Yetkililerince, Gelişen KOBİ Mali Destek Programı (2018 GEKOP) ve Çevre ve Enerji altyapı Mali Destek Programı (ÇEDEP) hakkında; TR33 Bölgesi’nde sürdürülebilir bir çevre için atık yönetim altyapısının geliştirilmesi, enerji kullanımında yeşil enerjinin yaygınlaştırılması ve verimliliğin sağlanması, Atık yönetiminde etkinliğin ve verimliliğin sağlanması, yatırım yerinin mevcut yenilenebilir enerji potansiyeli dikkate alınarak yeşil (yenilenebilir) enerji kullanımının yaygınlaştırılması, Güneş enerjisi için örnek proje konuları, KOBİ’lere verilecek mali destekler hakkında bigilendirme yapıldı.

Kaymakam Demiröz; Uşak ili ve Banaz ilçesi olarak bu tür projelerde gerideyiz. Kaymakamlık olarak ilçemizin doğal potansiyellerinden de faydalanarak, AB hibe destekli projeler hazırlayarak hep birlikte ilçemiz için gereken çalışmaları yapacağız.  Bu kapsamda  Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İlçe Halk Eğitim Merkezinde “KAYMAKAMLIK AB PROJE OFİSİ”  kurduk. AB Proje ofisi ile irtibata geçilerek, İlçemiz kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, Dernekler ile birlikte proje çalışma grupları oluşturularak Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği iştirakçi gösterilerek projeler hazırlanacak, Merkez ve Köylerimizdeki tüm okullarımızda ve camilerimizde çevre aydınlatması ve sıcak su teminine yönelik güneş enerjili ısıtma tesisi kurulması ve tüm okullarımızın bahçelerinde çevre dostu çöp toplama ve depolama projeleri yapılaması, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce seracılık faaliyetleri kapsamında gerek duyulan enerji ihtiyacının jeotermal enerjiden faydalanılacak şekilde altyapı çalışmalarının tamamlanması, ilçenin doğal potansiyeli olan jeotermal suyun çıkartılması, atık suyun çevreye zarar vermeyecek şekilde projenin hazırlanması, tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının enerjilerini, güneş enerjisinden karşılanmasının sağlanması amacıyla, müstakil kamu binaların uygun yerlerine güneş enerji tesisi yapılmasına yönelik projeler hazırlanması yönünde kurumlarımıza gerekli talimatları verdik. İlçe daire amirlerimiz, okul idarecilerimiz, cami imamlarımız ve proje eğitimi alan kamu personellerimizden bu konularda ilçemize faydalı projeler bekliyorum. İnşallah ilçemiz için hep birlikte işbirliği ile güzel işler gerçekleştireceğiz.  Bu konuda sizlere inancım tamdır.

Başarılı olan proje sahiplerinin Kaymakamlıkça ödüllendirileceğini belirten Kaymakam Demiröz, tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak, çalışmalarında başarılar diledi.