30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Balıkesir’de Kalorifer için Kömür Yerine Zeytin Çekirdeği

Kömür’de alternatif olarak Balıkesir’in Burhaniye ve Edremit ilçelerindeki TARİŞ fabrikalarında işlenen Zeytinlerin çekirdekleri Kalorifer Yakıtı Olarak Kullanılıyor.

TARİŞ 76 Nolu Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emrah Öztürk, fabrikada işlenen ve yağ elde edilen zeytinlerin çekirdeklerini pirinadan (Zeytinin, sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen, gübre veya hayvan yemi olarak kullanılan küspesi) ayırdıklarını belirtti.

Öztürk, elde edilen zeytin çekirdeklerini tüketicilere kalorifer yakıtı olarak sattıklarını dile getirerek, “Kullananlar bu yakıtın kalorisinden ve geriye yok denecek kadar az kalan atığından memnunlar. Bir ton zeytin çekirdeği atık olarak ortalama 3-4 kilo civarında geriye kül bırakıyor.” dedi.

 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ KIŞIN ISITIR MI?
TARİŞ’e ait Burhaniye’deki fabrikada yaklaşık 10 yıldır zeytin çekirdeğinden kalorifer yakıtı ürettiklerini belirten Öztürk, şunları kaydetti:

“Zeytin çekirdeği temiz ve çevreci bir yakıt olmasından dolayı yoğun talep görüyor. Yılda yaklaşık bin 500 ton zeytin çekirdeğinden yakıt üretiyoruz. Bu tabii zeytin sezonuna ve yıllık hasat durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor ama ortalama bin tonun altına düşmüyor bu rakam. Zeytin çekirdeğinin ısısı yaklaşık 5 bin kalori. Bu da kömüre göre daha çok ısı demek. Buradan Türkiye’nin her yerine zeytin çekirdeği gönderiyoruz. Apartmanlar, kooperatifler, siteler, sanayi siteleri bizden yoğun şekilde zeytin çekirdeği talep ediyor.”

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ ÇEVRECİ MİDİR?
Öztürk, zeytin çekirdeğinin temiz ve çevreci bir yaktı olması sebebiyle son zamanlarda çok tercih edildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Temiz bir yakıt olması sebebiyle çevreye zarar vermemesi, kokusu ve külünün olmaması sebebiyle tüketiciler tarafından zeytin çekirdeği tercih edilmekte. Fiyatının da diğer yakıtlardan ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor. Bu da bizim hoşumuza gitmekte açıkçası. Sonuçta doğal bir enerji ve her sene yenilenebilen bir enerji olduğu için de tüketiciler bundan oldukça memnun.”

Hürriyet.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.