30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Balıkesir B.B., Atıklardan Enerji Üretecek!

BALIKESİR (Enerji Portalı) – Balıkesir Büyükşehir Belediyesi (Balıkesir B.B.), Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda oluşan metan gazını enerjiye çevirecek üretim tesisi kuruyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül İlçesi Gökköy Mahallesi’nde bulunan ve ilçelerin katı atıklarının işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda atıklardan enerji üretecek tesisin kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. 2021 yılından itibaren Balıkesir’de çöpten elektrik üretiminin başlaması hedefleniyor.

Yıllık ortalama 400 bin ton çöp işlenerek 18 bin hanenin aylık enerji ihtiyacı karşılanacak

Saha içerisinde gazın nakil edilebilmesi için 5-6 metre derinlikte borulama kazı çalışmalarının sürdürüldüğü enerji üretim tesisinde günlük 1.100 ton, yıllık ortama 400 bin ton atık işlenerek 18 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Eskiden bir sorun olarak algılanan çöpün alternatif bir enerji kaynağına dönüştüğü bu tesis ile Balıkesir’e ekolojik ve ekonomik bir değer kazandırılmış olacak.

Hem çevre korunacak hem elektrik üretilecek…

Çevre ilçelerden gelen katı atıklarının işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda metan gazını enerjiye çevirecek üretim tesisinin kurulmasıyla birlikte atmosfere yayılan gazlar enerjiye dönüşecek. Alanda yürütülen çalışmalarla birlikte ayrıca sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılacak.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.