Bakır Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bakır İnsanlığın ilk tanıştığı madenlerden biridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın hemen her alanında yer almaktadır. Akıllı telefonlardan, Elektrik İletim Hatlarına, Hızlı Trenlerin enerji iletimlerinde, Aklınıza gelen tüm elektronik cihazlardan tutunda oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Bakır Nedir?

Bakır, periyodik cetvelde CU sembolu ile ifade edilmektedir. Atom Numarası 19 ve Atom ağırlığı da 63,54’tür. Yoğunluğu 8,93 gr/cm³’tür.  Bakır Tabiatta az oranda nabit ağırlıklı olarak sülfürlü, oksitli ve kompleks halde yer alan IB geçiş grubu elementidir. Bu elementin eksi değeri bulunmamaktadır.  Bakır Kırmızı ve kahverengi görünümlü bir metaldir.  Kararlı izotopların kütle numaraları 63 ve 65’tir. Radyoaktif izotopların kütle numaraları ise 58,59,60,61,62,64,66,67 ve 68’dir.  Bakır 1.083 °C de ergimeye başlar. 2.300 °C’de kaynama sıcaklığına ulaşmaktadır.

Bakır atmosferik şartlara son derece dayanıklı bir elementtir. Mukavemeti düşük, döküm ve kaynak kabiliyeti iyi değildir. Ancak Kübik yüzey merkezli kristal yapısı nedeniyle soğuk olarak şekillendirilebilir. Yani Dövülüp işlenebilen bir metaldir.

Bakır Gümüş’ten sonra elektriği en iyi ileten metal olması sebebiyle endüstriyel olarak oldukça önemlidir. Ayırca Pirinç, bronz gibi alaşımlar yapılması bakımından da Bakırın önemi yüksektir.

Bakır Nerelerde Kullanılır?

Bakır farkında olmasakta hayatımızın hemen her alanında sıklıkla karşılaştığımız direkt yada dolaylı yolla kullandığımız ürünler içinde yer almaktadır. Bakır’ın fiziksel ve kimyasal özellikleri onu vazgeçilmez yapmaktadır. Öyle ki Enerji sektörü başta olmak üzere; Elektrik, elektronik, Sanayi, İnşaat, Ulaşım, endüstriyel donanım, kimya, kuyumculuk, boya sanayi sıklıkla Bakır kullanmaktadır.

Teknolojik gelişmelerle birlikte çeşitli sektörlerde Bakır’ın yerine ikame edebilecek malzemeler kullanılabilse de maliyetleri yüksek kalabilmekte ve Bakır’ın yine pek çok sektörde vazgeçilmez konumu sürmektedir.

Bakır, Endüstriyel metallar içinde en iyi iletkenliğe sahip özelliği ile ön plana çıkmaktadır.  Yüksek, orta ve düşük voltaj güç kablolarında, enerji tasarruflu jenaratör, motorlar, transformatörler, Yenilenebilir Enerji Üretim Kaynaklarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Telekominikasyon sektöründe de Bakır çok önemli bir yer tutar. HDSL ve ADSL kablolarında Bakır kullanılır. Hızla gelişen “yarı geçirgen bakır yonga” teknolojisi ile silikon yongalar içinde yer alan bakır mikroişlemcilerin daha az enerji ile daha yüksek hızlarda işlem yapabiklmesini sağlar.

Kısaca teknoloji geliştikçe Bakır’ın kullanım alanları gelişmiş. İşleme teknolojilerinin gelişmesiyle Bakır’ın hayatımızdaki yeri vazgeçilmez bir konum almıştır.