30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Kurum’dan Müsilaj ve Atık Hakkında Açıklamalar

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Çağrısı Projeleri Sanal Konferansı”nda açıklamalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu ve TÜBİTAK ortak girişimiyle düzenlenen “TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Çağrısı Projeleri Sanal Konferansı”na katıldı.

Bakan Kurum, konferansta “Stratejik Plan’ımızın hayata geçirilmesi hususunda adımlarımızı hızlı bir şekilde sahada atıyoruz. Yapacağımız tüm çalışmaları 3 yılda tamamlayacak, Marmara’da bir daha müsilaj gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacağız.” dedi.

“Ortak hedefimiz tüm organize sanayi bölgelerini ‘Yeşil OSB’ye dönüştürmektir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın liderliğinde 2053 net sıfır emisyon hedefini ve Türkiye’nin yeşil kalkınma devrimini ortaya koyduklarını anlatan Kurum, yeşil kalkınma devriminin gerektiği yapısal dönüşümü hep birlikte gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

“Müsilajda ortaya koymuş olduğumuz birliği, beraberliği, iklim değişikliği ile mücadelede de göstermek zorundayız. Tüm sanayi bölgelerinin sıfır atığa geçmesi yönünde bir çalışma yapıyoruz.” diyen Kurum, Türkiye’nin ilk Sıfır Atık Sanayi Siteleri olan Konya’da 2 bin 690 dükkana sahip Motorlu Sanayi Sitesi’nin ve Samsun’da 1526 iş yeri kapasiteli İlkadım Toybelen Sanayi Sitesi’nin temellerini attıklarını kaydetti.

Bakan Kurum, gelecek süreçte, sanayi tesislerinin iklim ve çevre dostu üretim yapmalarına yönelik ilave tedbir ve teşvikleri de artıracaklarını, temel hedeflerinin yeşil dönüşüm çerçevesinde tüm sanayi bölgelerini sıfır atığa uyumlu, yeşil kalkınma hedefine uygun hale getirmek olduğunu söyledi. Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Ortak hedefimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla, Organize Sanayi Bölgelerimizle, üniversitelerimizle, iş insanlarımızla tüm organize sanayi bölgelerini ‘Yeşil OSB’ye dönüştürmektir. Tüm sanayi bölgelerimizi kirlilikten arındıracak, şehirlerimizi, çevremizi, doğamızı korumaya yönelik her türlü tedbiri alacağız. Avrupa Yeşil Mutabaka’tıyla başlayan yeşil dönüşüm sürecine yönelik OSB’lere eğitimler vereceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.