30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Kurum, İklim Değişikliği Eylem Planı’nı Açıkladı!

TRABZON (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, ilklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı”nın detayları Trabzon’da açıkladı.

Bakanlık tarafından iklim değişikliği ile eylem planı hakkında yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

“Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi Türkiye’de de küresel iklim değişikliğinin birtakım etkileri hissediliyor.

İklim değişikliğinin bir etkisi olarak Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mücadele noktasında çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından, öncelikle iklim değişikliğinden en çok etkilenen Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlandı.

Karadeniz Bölgesi’nin ardından 6 ay içerisinde diğer altı bölge için de eylem planı hazırlanacak.”

Bakan Murat Kurum düzenlenen toplantı da şunları dile getirdi:

“İklimi değiştiren, insanın kendisi olmuştur. Şehirlerimizde nüfus yoğunluğunun artması, trafik sorunu, aşırı tüketim gibi faktörlerle iklim değişikliğine sebep olduk.

İklim değişikliğinin etkilerini önleyecek olan da yine bizleriz. Sadece devletlerin, ilgili kuruluşların değil tüm bireylerin çevre için duyarlı olması gerekiyor. Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevi.

Ani bastıran sağanaklarda metrekare başına düşen yağış miktarı, altyapısı düzgün olan ülkelerde de sel felaketlerine yol açıyor. Dolayısıyla iklim değişikliği yeni bir parametre olduğu için altyapınız ne kadar düzgün olursa olsun bu etkileri yaşıyorsunuz.

Türkiye, çevreyi en az kirleten ülkelerden biridir. Aynı zamanda uluslararası platformda iklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında da çaba sarf eden ülkelerin başında geliyoruz. İllerimizde ve hatta ilçelerimizde Millet Bahçeleri yapıyoruz. 2023 yılına kadar 81 ilde 81 milyon m²’lik alanda millet bahçeleri inşa edeceğiz. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metre kareye çıkarmış olacağız.

Başta Sıfır Atık Projesi olmak üzere, Deniz Çöpleriyle mücadele için başlattığımız Sıfır Atık Mavi Hareketi, Bisiklet Yolları, Millet Bahçeleri gibi çevreci hareketlerle iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya çalışıyoruz. 2017 yılında Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde başlattığımız Sıfır Atık Projemizle, çöpleri kaynağında ayrıştırarak, metan gazının engellenmesini hedefliyor; aynı zamanda israfın önüne geçiyoruz. ıfır Atık Projesi ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 4 milyar Dolar tasarruf edeceğiz, 100 bin kişiye de istihdam sağlamış olacağız. Önümüzdeki günlerde Sıfır Atık Yönetmenliğini yayımlayarak,  tüm ülkede sıfır atık projesini yaygınlaştıracağız.

Bugün Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planını açıklıyoruz. 7 bölgemiz için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlayacağız. Diğer bölgelerimizle ilgili çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki 6 ay içerisinde de hazırlıklarımızı tamamlayarak, her bölge için eylem planlarımızı kamuoyuyla ve ilgili Bakanlıklarımızla, kamu kurumlarımızla paylaşacağız.”

Bakan Kurum, “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı”nındaki eylemlerin birkaçını şu şekilde sıraladı:

1 – Mekânsal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekânsal planlar iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

2 – Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Artvin ve Samsun illeri öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binalar tespit edilecek ve uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

3 – Yüksek heyelan riski bulunan bölgelerde yer alan binalar tespit edilerek uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

4 – Yerel yönetimler uhdesindeki ekonomik ömrünü tamamlamış veya yetersiz kesit genişliğine sahip köprülerin önceliklendirme yapılarak kaldırılması için tespit çalışmaları yapılacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

5 – Karadeniz Sahil Yolu’nun yağış sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfezlerin kapasitesi artırılacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

6 – Karadeniz Sahil Yolu’nda ve risk altında olan karayollarının altyapısının belli noktalarında ani oluşan taşkınların denize iletilmesini sağlayan su hatları ve tüneller oluşturulacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

7 – Dere yataklarının doğal yapısının bozulmaması için bölgede faaliyet gösteren tesislerde denetimler sıklaştırılacak.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

8 – Kamu hizmeti veren binaların aşırı iklim olaylarından daha az etkilenecekleri şekilde kent planlarında yer seçimleri yapılacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

9 – İklim Değişikliği ve etkileri konusunda yerel yönetimlere düzenli eğitimler verilecektir.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

10 – Yağış suları ve kanalizasyon suları ayrık sistem haline dönüştürülecektir.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

11 – İçme suyu, atıksu arıtma ve atık depolama gibi kritik altyapı tesislerinin afet risk analizleri yapılacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

12 – Doğal afet riski taşıyan alanlarda can ve mal güvenliği açısından erken uyarı sistemleri konusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacaktır.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

13 – Bölgedeki yapılaşmada enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikli yerel yapı malzemelerinin kullanımı özendirilecek ve yaygınlaştırılması desteklenecektir.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

14 – Bölge genelinde yol yapımında geçirgen materyaller kullanılması teşvik edilecektir.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

15 – Atıkların dere yataklarında ilave yük oluşturmaması için bölgede atık yönetimi ve sıfır atık uygulamaları yaygınlaştırılacak.

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı

Bakan Kurum’un açıklamasını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz:

Kurum, plastik poşet kullanımı ile ilgili ise şunları paylaştı:

“Türkiye’deki beş büyük market zincirinin verilerine göre, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 2 Milyar 54 Milyon olan poşet sarfiyatını bu yıl 464 milyona düşürdük. Buna göre, Plastik poşet kullanımında yüzde %78 azalma görüldü.”

1 Yorum

  • Seydi TOPAL dedi ki:

    Bence Karadeniz’de değil tüm Türkiye’de iklim degisikligindeki en büyük etken, İnsanların tepkilerine rağmen neredeyse her akan dereye bir HES kurulmasina izin veren zihniyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.