30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Kurum: Enerjimizin Yüzde 55’i Yenilenebilir Kaynaklardan

ANKARA (Enerji Portalı )-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İngiltere-Türkiye Yeşil Finansman Konferansının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynaklarına değinerek, “Kurulu gücümüzün yüzde 55’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından alıyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen İngiltere-Türkiye Yeşil Finansman Konferansına katıldı. Kurum konferansın ardından yaptığı açıklamada, “Londra Belediye Başkanının ev sahipliği yaptığı bu güzel mekanda, Türkiye ve İngiliz hükümetinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu bu konferansı finans desteğini daha da fazla arttırmak adına düzenliyoruz” dedi. Söz konusu konferansın birçok sektör adına önemli olduğunu ifade eden Kurum, “Bu konferansta bilgi, beceri, tecrübe paylaşımlarının yer aldığı ve finans kuruluşlarıyla, yatırımcı kuruluşlarının bir arada olduğu, İngiliz hükümetinin de nezdinde, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı Başkanı ve Londra Belediye Başkanın destekleriyle bu süreci yönetiyoruz” dedi.

Türkiye’nin konferansa geniş katılım sağladığını aktaran Kurum, “Türkiye olarak, Hazine ve Maliye Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ve yardımcılarımız, belediye başkanlarımız ve özel sektörden sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileriyle ülkemizi güçlü bir şekilde burada temsil ediyoruz” dedi. Kurum, “İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeşil finansmana erişim noktasında ilave fırsatları ve projeleri burada değerlendireceğiz. Yaptığımız müzakere çerçevesinde 3 milyon 157 bin dolarlık bir finansmanı ülkemize kazandırdık” ifadelerini kullanarak, “3 yıl içerisinde enerji, ulaşım, tarım, çevre ve şehircilik sektöründe de yerel yönetimlerde iklime uyum anlamında bu finansmanı kullanıyor olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.