30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez’den Karadeniz Doğalgazının Kullanım Açıklaması

ZONGULDAK( Enerji Portalı)-Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesinde inşası süren Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazın ne zaman kullanılacağı ile ilgili konuştu.

Yavuz Sondaj gemisinde de incelemelerde bulunan Bakan Dönmez, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gazın yakılmış olacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gazın yakılacağını, sonrasında ise ülkede kullanılabileceğini ifade etti.

Dönmez tarafından doğal gazın karaya çıkarılacağı tarih ve inşa edilen tesis ile ilgili yapılan açıklamalarda, “Filyos Limanı’na Karadeniz doğal gazını işlemek için tesis kuruyoruz. Çıkan gaz buradan karaya çıkacak. İlk etapta günlük 10 milyon metreküpe kadar kapasitesi olan bir tesis olmasını planlıyoruz. Artık 2022’deyiz. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu gazı burada yakmış olacağız ve hizmete alacağız. Sonrasında da ulusal iletim sistemimize bağlamak suretiyle artık yurdumuzun dört bir köşesinde Karadeniz doğal gazı kullanılabilir hâle gelecek” ifadelerine yer verildi.

Hem halkın hem de devletin kazanacağını belirten Dönmez, projede emeği geçen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanlarına ve yetkililerine de teşekkürlerini ilettiğini aktardı. Bunun yanı sıra bakan, Yavuz gemisinin yeni bir keşif yapabileceğini ve benzer bir müjdenin daha vatandaşlarla paylaşılabileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.