30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: YEP, Önemli Bir Motivasyon Kaynağı Olacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji politikalarında başlattıkları yerlilik hamlesinin güçlü ve sürdürülebilir büyümenin temel kaldıracı olacağını vurgulayarak, “Bu anlamda YEP, Milli Enerji ve Maden Politikası ile başlattığımız sürecin daha da ileri götürülmesi noktasında önemli bir motivasyon kaynağı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, YEP’e ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu yazılı açıklamasında, Türkiye’nin dün açıklanan YEP ile ekonomide büyük bir değişim ve dönüşüme hazırlandığını kaydetti.

Gerçekçi ve hedef odaklı bir anlayışla hazırlanan programın odak noktalarından birinin de enerji olduğuna dikkat çeke Dönmez, dışa bağımlı olduğumuz kaynakları yönetilebilir bir seviyeye getirmek için daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir kaynağı sisteme entegre ettiklerini ifade etti.

Bakan Dönmez, enerji politikalarında başlattıkları yerlilik hamlesinin güçlü ve sürdürülebilir büyümenin temel kaldıracı olacağını vurgulayarak, “Bu anlamda YEP, Milli Enerji ve Maden Politikası ile başlattığımız sürecin daha da ileri götürülmesi noktasında önemli bir motivasyon kaynağı olacak.” ifadelerini kullandı.

Daha az enerjiyle daha fazla katma değer, daha az maliyetle daha yüksek verim dönemini 6 alandaki 55 eylem planıyla başlattıklarının altını çizen Dönmez, “Enerji yoğunluğumuzu azaltacak yatırımlarla bu alandaki potansiyelimizi harekete geçirmeye başladık. Daha ilk dönem bitmeden önemli kazanımlar sağladık. Böylece enerjide yerli dönüşümün karşılığı olarak yerli kaynaklardan elektrik üretimini yüzde 51 oranına çıkardık.” diye belirtti.

Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminde Cumhuriyet tarihinin rekorlarına imza attıklarını, son iki yılda devreye aldıkları kurulu gücün yarısından fazlasını yenilenebilir kaynaklarının oluşturduğunu aktararak, şu ifadelere yer verdi:

YEKA modeliyle, üretimin yanı sıra yenilenebilir enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için firmalara Ar-Ge ve yerli üretim şartı getirdik. Yeni bor stratejisi ile katma değeri yüksek ileri teknoloji bor ürünlerinin üretimi için ilk adımı attık. İhracatında dünya lideri olduğumuz bor cevherini artık uç ürün veya ileri teknoloji ürünleri olarak ihraç edeceğiz. İlk adımı bor karbür üretimiyle atıyoruz. İleri teknoloji ürün kullanan her sektörde bor madeninin kullanımını daha da artırmak ve yaygınlaştırmak için yeni projelerimizi de yakın zamanda açıklayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.