30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: Sondajda Birkaç Hafta İçinde Hedef Derinliğine Ulaşmış Olacağız

ANTALYA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Antalya’da görüşmelerde bulundu. Dönmez, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’ndan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte enerji ve tabii kaynaklar alanında çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

Bakan Dönmez, makamında ziyaret ettiği Antalya Valisi Münir Karaloğlu’ndan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Dönmez, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte enerji ve tabii kaynaklar alanında çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

Bazı hizmet birimlerinin açılışını yapacaklarını belirten Dönmez, Antalya’da şehir merkezi ile birlikte 6 ilçede doğal gaz kullanıldığını ifade etti. Civar ilçelerden de yoğun talep olduğunu dile getiren Dönmez, turizm kenti Antalya’da bu taleplere duyarsız kalmalarının mümkün olmadığını vurguladı.
Ekiplerinin gerekli çalışmaları büyük oranda tamamladığını söyleyen Dönmez, şöyle devam etti:

“Plan, program kapsamında ulusal iletim şebekemize yakınlığına, nüfus ve tüketim potansiyeline göre bir programla da diğer ilçelerimize doğal gaz götürmeyi planlıyoruz. Alanya Manavgat, Korkuteli ve Kemer ilçelerimiz de çalışmalarımızı yürüttüğümüz ilçelerden. İnşallah zaman içinde diğer ilçelerimize de doğal gazı götürmüş olacağız.”

Dönmez, Antalya’nın turizm potansiyeli kadar yenilenebilir enerji potansiyeli de yüksek bir kent olduğuna dikkati çekti. Bakan Dönmez, kentin yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisinin geldiğini ifade etti.

“Şu anda 5 bin metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Hedef derinliğimiz 6 bin metre.”

Antalya’nın son dönemde Fatih gemisine ev sahipliği yaptığını dile getiren Bakan Dönmez, şunları kaydetti:
“Şu anda 5 bin metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Hedef derinliğimiz 6 bin metre. Birkaç hafta içinde hedef derinliğine ulaşmış olacağız. Tabii bu doğal gaz veya petrol varlığı var veya yok bilgisini ancak o zaman sizlerle paylaşmış olacağız. İnşallah böyle bir hidrokarbon kaynağına da Antalyamızda ulaşmış oluruz. Bulamasak da yine bu civarda potansiyeli yüksek görüyoruz. Aramalarımıza devam edeceğiz.”

“Kendi gazınızı kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Biyogaz.”

Bakan Dönmez, köylülere müjde vererek şunları aktardı:

“Köylerimiz için müjdemiz var. Kendi gazınızı kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Biyogaz. Dolayısıyla siz gaza para ödemeyeceksiniz. Oradan elde ettiğiniz gazla ocağınızda çayınızı tüp parası ödemeden pişirmiş olacaksınız. Veya sıcak suya ihtiyacınız var. Antalya güneşi bol bir kentimiz ama kışın sıcak suyu üretebilecek. Biraz tesisi büyük kurarsanız, sobadan da kurtulma imkanınız var. Şimdi bunun Ar-Ge çalışması bitmek üzere. Ankara’da birkaç köyümüzde deneyeceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza da ifade ettik. O da heyecanlandı, ‘Bir an önce bitirelim, vatandaşımızla paylaşalım diye çalışmalar devam ediyor. Köylerimizde altyapı açısından eksik olarak hissettiğimiz bir tek ısınmasıyla alakalı sorunumuz vardı. Onu da bu yerli teknolojiyle çözmüş olacağız.

Doğal gazı dışarıdan ithal ediyoruz, yüzde 98’ini. Arıyoruz, şimdiye kadar tatminkar bir şey bulamadık. Antalya sınırlarında devam eden derin sondajımız var. İnşallah bu ayın içerisinde belki bir netice alacağız. Var mı yok mu şu anda bilmiyoruz, çalışmalar bunu verecek.”

“Yerli ürünleri, kaynakları mümkün mertebe ekonomiye kazandıracak modellere ve yatırımlara ihtiyacımız var. Biz, ‘bardığın yarısı boş’ diyenlerden değiliz, pozitif bakıyoruz.” ifadesini kullanan Dönmez, eleştirenlerden olmadıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.