30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: “Risk Almaktan Çekinmeyin”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Mimar ve Mühendisler Grubu’nun (MMG ) düzenlediği “3. Ar-Ge & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Zirvede Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki teknoparklar, kalkınma ajansları, Ar-Ge merkezleri ve üniversite projeleri tek bir çatı altında buluştu. Ayrıca sağlıktan uzay araştırmalarına, savunma sanayiinden enerjiye, iletişimden çevre konularına kadar birçok buluş ve icat sergilendi.

Dönmez, MMG 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yerli teknoloji ve yüksek katma değer anlayışıyla hedefine hızla ilerlediğini ve her projede yeniliği ve yerlileşmeyi teşvik ettiklerini anlattı.

“Yüksek Katma Değerli Ürün Ortaya Koymanın İlk Şartı Ar-Ge”

Dönmez üretim sektörünün yıllık 5 milyar dolar civarında yatırım yaptığını ve bu yatırımlarda kullanılan ekipmanların yüzde 50’sinin ithal olduğunu belirtti. Bu ithalatın önüne geçmek için Ar-Ge’yi teşvik edecek modeller geliştirdiklerini söyledi. Dönmez, enerji teknolojilerinin geliştirilmesi adına ulaşmak istedikleri hedeflerden birinin de “know how” transferiyle mevcut bilgi ve tecrübeyi daha ileri taşımak olduğunun altını çizdi.

Tüm bilimsel, teknolojik ve sosyal gelişmelerin sistemli ve sürdürülebilir Ar-GE çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıktığını vurgulayan Dönmez, “Burada yatırım ve büyük bir sabır gerekiyor. Yüksek katma değerli ürün ortaya koymanın ilk şartı da Ar-Ge’den geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“Gelecekteki Projelerimizi Tamamen Yerli Yapabiliriz”

Özellikle nükleer enerji santrallerinin kurulma ve işletilme süreçlerini bu açıdan çok önemli bulduklarını ifade eden Dönmez, “Nükleerde yaptığımız ortaklıklar hem enerjimizi daha bağımsız hale getirecek hem de gelecekteki projelerimizi tamamen yerli olarak yapma imkanı sağlayacak. Madenlerde de katma değerli ürün dönemini başlatıyoruz. Madenleri fabrika ve teknoloji yatırımı şartıyla ihaleye çıkarmaya başlıyoruz.” diye konuştu.

Bor madeniyle ilgili birçok Ar-Ge projesine imza atıldığını belirten Dönmez,  birçok projeye bakanlık olarak destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini bildirdi. Dönmez, tek başına Ar-Ge ve inovasyon stratejisinin işe yaramadığını, aynı arz güvenliğinde olduğu gibi burada da çeşitliliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu sebeple Ar-Ge ve inovasyonda stratejilerini birkaç alt unsura ayırdıklarını belirten Dönmez, “Kalifiye insan yetiştirmek, temel bilimler alanında akademisyenleri bir araya getirerek Ar-Ge destekleri sağlamak ve özel sektörü tek başına Ar-Ge’ye teşvik için kurumların ayırdığı bütçenin kullanılmasını sağlamak gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Risk Almaktan Çekinmeyin,  Siz de Aziz Sancar Olabilirsiniz”

“Meslekte uzun yıllar emek harcamış bir büyüğünüz ve abiniz olarak sizlere bir tavsiyede bulunacağım. Yeniliğe öncülük etmekten, risk almaktan asla çekinmeyin. Uzun vadeli gelişiminizden kısa vadeli karlar karşısında vazgeçmeyin. Kişisel ve mesleki gelişiminizi medeniyet değerlerinizle harmanlayarak yarın ki Türkiye’yi sizler kuracaksınız. İç ve dış düşmanlar geleceğinizi karartmaya, spekülatif saldırılarla bizleri geri bırakmaya çalıştıkça daha fazla yerli teknoloji ve üretim yaparak onlara gereken cevabı hep birlikte vereceğiz. Gençler olarak bu cevabı önce siz vereceksiniz. Sizler, bugün ve ileride yapacaklarınızla daha müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak için çalışan Nuri Demirağ ve Aziz Sancar’lar gibi de hatırlanabilirsiniz. Ya da faydalı her projeye karşı çıkan bazı mimar ve mühendisler gibi de hatırlanabilirsiniz. Seçim sizin elinizde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir