30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez, OTSP’nin Açılış Töreninde Konuştu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğalgaz Borsasının kurulmasıyla uzun vadeli, kişilerden bağımsız, hedef bazlı enerji politikalarıyla sadece bugünün değil geleceğin Türkiye’sinin de temellerini atıyoruz.” dedi.

Dönmez, EPİAŞ Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası’nın (OTSP) açılış töreninde yaptığı konuşmada, doğalgaz piyasasına rekabet, yüksek kalite ve arz çeşitliği getirecek olan, EPİAŞ OTSP’nin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Söz konusu piyasanın oluşturulmasıyla Türkiye’de doğal gaz referans fiyatlarının oluşumu sağlanarak, daha sürdürülebilir bir doğalgaz piyasasının ortaya çıkacağını dile getiren Dönmez, OTSP’nin kurulmasıyla birlikte Türkiye’nin bölgesinde serbest piyasada doğal gaz fiyatının oluştuğu ilk ülke konumuna geleceğini kaydetti.

Bakan Dönmez, 365 gün 24 saat ticarete açık olan Doğalgaz Borsasında Sürekli Ticaret Platformunu kullanarak doğal gaz tedarikçileri, ihracatçıları ve iletim sisteminin dengelenmesi için doğal gaz tedarik edilebileceğini anlatarak, “OTSP yazılım sürecini de yerli ve milli altyapı imkânları ve EPİAŞ’ın kendi insan kaynağıyla hayata geçirdik. Doğalgaz Borsasının kurulmasıyla uzun vadeli, kişilerden bağımsız, hedef bazlı enerji politikalarıyla sadece bugünün değil geleceğin Türkiye’sinin de temellerini atıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.