30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez Nükleer Çalışmalara Destek Veriyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve heyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ziyaret etti. Özdebir, Oda’nın nükleer projeleri başta olmak üzere enerji sektörüyle ilgili hazırladığı raporu sundu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Meclis Başkanı Celal Koloğlu, Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ziyaret ederek, ASO’nun nükleer projeleri başta olmak üzere enerjiyle ilgili bir rapor sundu.

“Nükleer Endüstri’de Yerli Katkı Projesi”

Özdebir, gerçekleştirdiği ziyarette 2014-2017 yıllarında ASO’nun nükleer kabiliyetine katkı sağlamak amacıyla yürüttükleri  “Nükleer Endüstri’de Yerli Katkı” projesini başarıyla tamamladıklarını, projeyle çok sayıda ASO üyesinin nükleer kabiliyetini artırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Yapılan ziyarette Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle halen yürütülen Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) hakkında da bilgi verildi. 5 yıl sürecek 32 milyon lira bütçeli bu projeyle 51 firmanın nükleer endüstri kod ve standartlarına uygun tasarım ve imalat yapma yeteneğinin geliştirileceği belirtildi.

“Projelere Bakanlık Olarak Her Türlü Desteği Vereceğiz”

Özdebir, kuruluş çalışmalarını tamamlamak üzere oldukları İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi Projesiyle ilgili bilgi verdi. Özdebir, Dönmez’i İstanbul’da altıncısı düzenlenecek olan Nükleer Enerji Kongresi ve Fuarı’na da davet etti. Dönmez ise ASO’nun nükleer projelerini yakından takip ettiğini ve bakanlık olarak bu projelere her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi.

Dönmez: “Elektrikte büyük tüketicilerin yaşadıkları sorunların farkındayız”

Özdebir, Ankaralı sanayicilerin enerji ve madencilikle ilgili sorunlarını da Bakan Dönmez’e aktardı ve özellikle büyük elektrik tüketicilerinin yaşadıkları sorun hakkında yardım istedi. Elektrikte büyük tüketicilerin sıkıntılarının farkında olduklarını da belirten Dönmez, madencilikle ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarını ve buradaki bürokratik işlemleri yüzde 40 azalttıklarını ifade etti. Sektörle ilgili hala bazı sorunların olduğunu da belirten Dönmez en kısa sürede onları da çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.