30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez, Kömürde Üretim Hedefini Açıkladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hedefimiz kömür üretimini 5 yıl içerisinde özel sektör ve kamu olarak 7 ila 10 milyon tona, istihdamı da bugünkü seviyenin iki katına çıkartmaktır.” dedi.

Bakan Dönmez, dün kara elmas diyarı Zongul’da bir dizi programlara katılırken, ziyaretler sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Madenci Şehitliği ve Maden Müzesi’ni ziyaret eden Dönmez, Zonguldak’ta 1,5 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu aktararak, şuanda 1 milyon ton civarında olan üretim miktarını arttırmaları gerektiğini belirtti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin yılda yaklaşık 30 milyon ton civarında taş kömürü ithal ettiğini ve bunun için 3-4 milyar dolar civarında kaynak ayrıldığı bilgisini vererek, “Bugünlerde, ekonomik sorunları çokça konuştuğumuz şu ortamda cari açığı azaltmak için ithal ürünleri mümkün olduğu kadar yerli kaynaklardan temin etme zorunluluğu aşikar ortaya çıkmış oldu. Bunun da en kolay yöntemlerden birisi tabii ki burada yatırım yapmak, hazırlık yapmak ve istihdam ederek önce bölgenin sonra da ülkenin kalkınması için gerekenleri yapmak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz kömür üretimini 5 yıl içerisinde özel sektör ve kamu olarak 7 ila 10 milyon tona, istihdamı da bugünkü seviyenin iki katına çıkartmaktır.” diyen Dönmez, bunun için hep birlikte çalışacaklarını ve kendi üzerlerine ne düşüyorsa yapacaklarını kaydetti.

Verimliliği arttıracağız

Kilimli ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait kömür ocağında incelemelerde bulunan Dönmez, yerin altındaki kaynakların çıkarılmadığı sürece kimseye faydası olmadığını düşündüklerini, bunların ekonomiye kazandırılması için de güvenli madencilik kuralları içerisinde mevzuat, denetleme adına ne gerekiyorsa yaptıklarını söyledi.

TTK’ya yapacakları 1500 işçi alımıyla eksik insan gücünden kaynaklı bir takım sıkıntıları aşacaklarını dile getiren Dönmez, mekanize ve modernize sistemlerle verimliliği arttıracaklarını, 30 kat daha fazla üretmeyi başarmaları gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.