30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez, Kıbrıs’ta Bir Dizi Ziyarette Bulundu

KIBRIS (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne günü birlik ziyaret gerçekleştirdi.

Dönmez, ilk önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etti. Dönmez, KKTC’nin Rumlara önerdiği ‘doğalgazda ortak komite kurulsun’ önerisini desteklediklerini söyledi.

Fatih Dönmez KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Dönmez, “KKTC’nin hakkını sonuna kadar koruyacağız” dedi. Dönmez, “KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin sonuna kadar yanındayız. Doğal kaynakların çatışma değil, barışa katkı sağlayacak bir etken olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaç halinde ve arzu edildiğinde sürece katkıya hazırız.” dedi.

“Türkiye gibi büyük bir devletin dostluğundan, Rumların ve Yunanistan’ın da çok şey kazanacak.”

KKTC’nin ‘doğal gaz konusunda ortak komite kurulsun’ önerisini Rumların acele ile reddettiğini ifade eden Akıncı da, “Avrupalıların bu önerinin kolay kolay öldürülemeyeceğini ifade etti.” diye belirtti. “Kıbrıslı Rumlar eğer kendi yollarını yürüyeceklerse bizlere de kendi yolumuzda yürümekten başka alternatif bırakmadıklarını bilecekler.” diye devam eden Akıncı, “Türkiye gibi büyük bir devletin dostluğundan, Rumların ve Yunanistan’ın da çok şey kazanacağına inanıyorum.” dedi.

Akıncı’nın ardından Başbakanlık’a geçen Dönmez, Başbakan Ersin Tatar ile bir araya geldi. “Evimizde hissediyoruz kendimizi. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanımızın yardımcısının selamlarını iletmek istiyorum.” diye söze başlayan Dönmez, doğal gaz konusunun önemli bir durum olduğuna işaret etti.

 “Adada barış ve huzur, refahın artmasını arzu ediyoruz.”

Bakan Dönmez, garantör ülkelere herhangi bir görev düştüğünde de bu desteği ve katkıyı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

“Fatih batısında, Yavuz Karpaz bölgesinde, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi de Ada’nın Güney’in çalışmalarına devam ediyor.” şeklinde konuşan Dönmez, “KKTC hükümetinin bu süreçte verdiği desteğe teşekkür ediyoruz.” dedi.

Doğal gaz çalışmalarından netice almayı ümit ettiklerini ifade eden Bakan Dönmez, “Biz öteden beridir doğal gazın, Ada’nın bir çatışma, tartışma konusundan çıkartılarak, barış ve huzur, refahın artmasını sağlayacak bir alana doğru gitmesini de arzu ediyoruz. Rumlar öteden beri adanın tek hakimi gibi davranıyor.” diye konuştu.

“Kıbrıs’ta uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan iki eşit halk vardır: Kıbrıslı Türkler ve Rumlar.”

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör ülke olarak, uluslararası hukuka uygun ve Kıbrıs Türk halkının da desteğini alarak yapılan anlaşmalar doğrultusunda hareket ettiğini kaydetti.   KKTC hükümeti olarak Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının korunması adına yapılan bu beraber hareketin önemine işaret eden Başbakan Tatar, şöyle devam etti:

“Biz çok mutluyuz memnunuz. Dünyaya da bu mesaj verilmektedir. Kıbrıs’ta uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan iki eşit halk vardır: Kıbrıslı Türkler ve Rumlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin de garantör ülke olarak yapmakta olduğu, uluslararası hukuka göre uygun ve Kıbrıs Türk halkının da desteğini alarak yapılan anlaşmalar doğrultusundadır.” 

Başbakan Tatar, KKTC’nin gelişmesi için enerji politikalarında ve enerjiye ilişkin birtakım yeniliklerin oluşabilmesi için Türkiye ile diyalog içinde çalışılmasının önemine vurgu yaptı.

Başbakan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin iş birliği ve katkılarıyla, yenilikleri getirme kararlılığına olduklarını söyleyerek, su projesi ardından, birtakım yeniliklerin ortaya çıkması, birtakım çalışmaların hayata geçmesi bağlamında Türkiye’nin vereceği desteğin önemine işaret etti.

Başbakan Ersin Tatar, enerji maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla adaya kabloyla elektrik getirilmesinin önemine vurgu yaparak, bu konuda da en erken bir zamanda birtakım sıkıntıların üstesinden gelinebilmesi temennisinde bulundu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.