30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,015
  • EURO
    6,7677
  • BIST
    95953
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Bakan Dönmez Faaliyette Olan Enerji İşletmelerinin Sayısını Açıkladı

ANKARA(Enerji Portalı) – Meclis Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP Vekili Mahir Polat’ın Türkiye’de faaliyete devam eden kaç HES,  JES ve  RES bulunduğuna ilişkin soru önergesine Bakan Dönmez yanıt verdi.

Meclis Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP Vekili Mahir Polat’ın Türkiye’de faaliyete devam eden kaç Hidroelektrik Santral (HES), Jeotermal Enerji Santrali (JES) ve Rüzgar Enerji Santrali (RES) bulunduğuna ilişkin soru önergesine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi.

“170 adet lisanslı rüzgar enerjisi santrali, 42 adet jeotermal enerji santrali ile 47 termik santral ve 8 bin 509 maden sahası var.”

Bakan Dönmez, önergeye cevaben; “Üretim faaliyetinde bulunan 170 adet lisanslı rüzgar enerjisi santrali, 42 adet jeotermal enerji santrali ve yerli kömür, ithal kömür, asfaltit gibi fosil yakıt kullanarak elektrik üreten 47 adet termik santral bulunuyor.” diye belirtti. Soma’da maden kazasının meydana geldiği 13 Mayıs 2014’ten bu yana 10 linyit/kömür işletme izni verildiğini bildiren Dönmez, “Ayrıca halen yürürlükte olan 8 bin 509 adet farklı işletme izni olan maden sahası bulunmaktadır.” dedi.

 “Tarım alanları ve meraları üzerine çok sayıda Hidroelektrik Santral (HES), Jeotermal Enerji Santrali (JES), Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve madenler yapılıyor…”

Vekil Polat, Bakan Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, İzmir başta olmak üzere “temiz enerji” adı altında Türkiye’deki tarım alanları ve meraları üzerine çok sayıda Hidroelektrik Santral (HES), Jeotermal Enerji Santrali (JES), Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve madenler yapıldığını anımsatarak önergesinde: “Halen projesi ve ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreci devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Bu projeler nedeniyle tarım alanları, doğal alanlar ve çevre geri dönüşü olmayan bir biçimde tahrip edilmektedir. Ülkemiz genelinde faaliyete devam eden kaç santral bulunduğunun açıklanmasını istiyorum.” diye ifade etmişti. Bakan Dönmez ÇED süreci ile ilgili ise: “Maden Kanunu hükümleri doğrultusunda ruhsat sahipleri tarafından mülkiyet izni, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED Gerekli Değildir/Olumluluk Belgesi, Valilik/İl Özel İdarelerinden işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile varsa diğer alınması zorunlu olan tüm izinler ile ilgili bakanlık ve kurumlardan alınmadığı sürece işletmeye izin belgesi verilmemektedir. Mevcut durumda üretimde olan santrallerin ÇED sürecinden sonraki denetimleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Madenlerde ise mevzuat çerçevesinde düzenli olarak denetimler yapılmakta olup, izinsiz faaliyet gösterildiği veya çevre ve insan sağlığına zarar veren faaliyette bulunduğunun tespiti halinde faaliyetler durdurulabilmektedir.” diye açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir