30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: “Enerjide Yüz Binleri Bulan İstihdam Olanakları Sağlanacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjinin gelecek dönemde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını vurgulayarak, “Bu alanda yüz binleri bulan istihdam olanakları sağlanacak.” açıklamasında bulundu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin 2018-2019 Akademik Yılı açılış törenine katılan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi için çok önemli adımlar attıklarını, yapılan her ihaleye muhakkak yerli istihdam ve yerli üretim şartı koyduklarını söyledi.

Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide firmaların en az yüzde 80 yerli mühendis ve işçi istihdam etmek zorunda olduğuna dikkati çekerek, “Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji ekipmanlarının yerli imalatı şartını koyduk. Türkiye’nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikasının temellerini geçtiğimiz yıl Ankara’da attık. Yakında rüzgar enerjisinde de inşallah yerli üretim yapan bir fabrikamız devreye girecek. Amacımız sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak değil bölgemizdeki yüksek potansiyeli de göz önüne alarak geniş bir coğrafyanın enerji teknolojilerinde üretim üssü olmak. Artık hedeflerimiz, hayallerimiz sadece Türkiye ile sınırlı değil.” ifadelerini kullandı.

Değerli Madenler Artık Burada İşlenecek

Türkiye’de çıkarılan kıymetli mineraller, nadir elementler ya da stratejik elementlerin işlenmesi için yurt dışına gönderildiğini daha sonra da fahiş fiyatlarla geri alındığını aktaran Dönmez, “Artık öyle olmayacak. Madenin işlenmesi için gerekli bütün teknolojik alt yapı ve yatırımlar artık burada yapılacak. Maden sahalarımızı yarı mamul ve nihai ürün üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihaleye açacağız.” dedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin büyük hedefleri olan bir ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Enerji sektörünü yüksek katma değerli teknolojilerin üretildiği, bilgi ve tecrübeyi değere dönüştürebilen bir alan haline getirmek için gerekli alt yapıyı hazırladık. Enerji gelecek dönemde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak. Bu alanda yüz binleri bulan istihdam olanakları sağlanacak. En önemlisi de yerli üretim ve teknolojinin yerelleşmesi noktasında ortaya koyduğumuz Ar-Ge, yerli üretim ve yerli mühendis şartları, gelecek dönemde Türkiye’nin uluslararası alandaki rekabet gücüne büyük katkılar sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.