30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez, Enerji Alanındaki Faaliyetleri Değerlendirdi

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yıllık ortalama 40 milyar dolar civarında enerji ithalatı faturası olduğunu ve bunun azaltılması gerektiğini ifade etti. Dönmez, bu kapsamda yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve hidrokarbon aramalarına hız verdiklerini söyledi.

Dönmez, geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 62’sinin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini, bu yılın ilk 5 ayında ise bu miktarın yüzde 66’ya ulaştığını dile getirdi.

Petrol çıkarmada yeni yöntemler…

Son yıllarda kayaçların içine sıkışmış gaz veya petrolü çıkarmak amacıyla yeni teknolojilerden faydalandıklarını belirten Dönmez, “Güneydoğuda petrol var ama ağır ve sıkışmış bir petrolden bahsediyoruz. Diyarbakır, Adıyaman, Batman… Buralar yıllardır keşif yaptığımız, üretim yaptığımız sahalar. Körfez ülkeleriyle karşılaştırıldığında, sahalarımızda görece maliyeti daha yüksek operasyonlardan bahsediyoruz.” diye konuştu.

Dönmez, petrol aramacılığında yeni yöntemlerden biri olan çatlatma yöntemini de uygulamaya başladıklarını dile getirerek, “Yüksek basınçlı suyla yerin altında sıkışmış petrol ya da gazı çatlatmak suretiyle gevşetiyorsunuz ve daha rahat üretimini sağlıyorsunuz. Oradan elde edilen üretimi böylece arttırmış oluyorsunuz. En son Diyarbakır’da bu yöntemi denedik ve başarı elde ettik. Bu yöntemle üretim de başladı. Diğer klasik kuyulara göre burada üretim 5-10 kat daha fazla olabiliyor. Trakya’da da deniyoruz. Oradaki gaz sahalarında da bunu deneyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz’de yürütülen çalışmalardan da ümitli olduklarını dile getiren Bakan Dönmez, şöyle konuştu:

“İlk milli sondaj gemisi Fatih ile bu operasyonu yapacağız. Zonguldak açıklarında Tuna-1 adını verdiğimiz lokasyonda. Fatih’in şu anda Trabzon Limanı’nda kule dikim işlemleri tamamlandı, limandan ayrıldı. Temmuz ayının ilk yarısında oradaki ilk operasyona başlamış olacağız. Uzmanlar sahadan elde edilen sismik verilerin umut vadettiğini söylüyorlar Karadeniz’de Romanya’da mesela bazı keşifler oldu bize yakın sahalarda. Bulgaristan’da bu tip sismik araştırmalar devam ediyor. Ukrayna tarafında bazı çalışmalar var.”

Libya’daki petrol arama faaliyetlerinin devam edecek!

Dönmez, Libya’daki petrol ve doğal kaynakların öncelikle oradaki halkın refahı ve kalkınması için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Libya‘daki petrol arama faaliyetlerinin devam edeceğini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Biz oradaki çalışmalarımızı Libya milli petrol şirketiyle birlikte yapmayı planlıyoruz. Geçmişte de bu şekilde ilerlemiş. Bu arada birlikte hareket edebileceğimiz uluslararası petrol şirketleri de olabilir. Onu zaman gösterecek. Oradaki petrol, doğal kaynaklar Libya halkının refahı ve kalkınması için. Orada kazan-kazan formülüne dayalı daha önce de olduğu gibi sahalarda ortaklık yapmayı planlıyoruz. Onlardan da sıcak bir yaklaşım söz konusu.”

Altında bu yıl üretim hedefi 45 ton

Bakan Dönmez, Türkiye’nin 2002’den önce altın üretiminin çok az olduğunu belirtti.

Altın arama ruhsatlarının kamu ve özel şirketlere 2000’li yılların başında açıldığını anımsatan Dönmez, “2001, 2002’den itibaren, yıllar içinde 33 ton altın ürettik. 2019’da 38 ton üretim gerçekleştirdik. 2020 hedefimiz 45 ton altın üretimi.” ifadelerini kullandı.

1 puanın etkisi 100 milyon dolar!

Bakan Dönmez‘in bu açıklamalarından bir kısmı Bakanlığın resmi Twitter hesabında şu şekilde paylaşıldı:

“Sayın Bakanımız Fatih Dönmez: Her 1 puanlık yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretimimizin cari açığımızın kapanmasına yaklaşık 100 milyon dolarlık etkisi olduğunu görüyoruz.”

3 yorum

 • Mehmet Olgun dedi ki:

  Doğalgaz petrol çok derinlerde hidrojen ile karbon birikimlerinin reaksiyon şartları oluşmasıyla çok büyük patlama, ısı, basınç, depremle doğalgaz oluşur. Meydana gelen ısı etrafını eriterek, basınç parçalayarak başka taraflara taşır. Isının ve basıncın artmasıyla petrol oluşur.
  Derinlerde hidrojen ve karbon; Dünya yüzeyi 200km deriliğine kadar kısım karbonatlı su kaplı olduğu zamanlarda uzaydan merkezi ağır maddelerden(demir, krom, kobalt, bakır) oluşan büyük bir yıldız parçalanarak asteroit olarak dünya yüzeyinin 200km derinlik aralığına yerleşir. Uzaydan gelen maddeler saf oksijensizdir. Demir su ile karşılaştığında suyun oksijenini alarak hidrojeni açığa çıkarır. Diğer tarafta krom karbonatın oksijenini alır karbonu açığa çıkarır.

 • Mehmet Olgun dedi ki:

  Derinlerde suyun veya karbonatın oksijenini alan demir veya krom sulu ortam ile basınç ile yüzeye çıkar. Yüzeyde geniş bir alanı kaplar suyu buharlaştıkça yoğunlukla katılaşarak şekil alır. Yüzeye çıktığı alan çamurlu bataklık bir alan ise dibe doğru ağırlık basınçla yer yer torbamsı şekil alarak yatak oluşturur.

 • Mehmet Olgun dedi ki:

  Yer derinliklerinde yüzeydeki yükseklikler kadar boşluklar oluşur. Oluşan boşluklara doğalgaz petrol yerleşir. Derinliklerde doğalgaz genellikle sıvı halinde bulunur. Yapılan sondajlarda bir anda yüksek basınçlı gaz çıkışı kesilmesinin kuru buz oluşturarak çıkış gözeneklerini kapatmasıdır. Bu şekilde olan yerler önemsiz diyerek kapatılmıştır. Hiç bir yerde önemsiz olan doğalgaz petrol yoktur. Mutlaka devamı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.