30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez Düzce’deki Sel Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

DÜZCE (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir kişinin yaşamını yitirdiği altı kişinin de kayıp olduğu Düzce’de incelemelerde bulundu.

Bakan Dönmez, ilk olarak Düzce kriz merkezine giderek Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve bölgede çalışan kurumların sorumluları ile bir toplantı düzenleyerek bilgi aldı.

“Metrekareye 160 kg yağış düştü. Bu durum yağmurun 100 yılda yaşanabilecek bir şiddete yağdığını gösteeriyor.”

Dönmez, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“17 Temmuz akşam saatlerinde başlayan 18 Temmuz öğleden sonraya kadar devam eden 12 saatlik aşırı yoğun yağış nedeniyle Düzce’deki 3 ilçemizde önemli oranda afet söz konusu oldu. 7 vatandaşımız kayıptı. Az önce valimizden aldığımız bilgiye göre 1 kadın vatandaşımızın cesedine ulaşılmış oldu. 6 kayıp var. Ben kayıplarımızın bir an önce bulunacağını düşünüyorum. Çünkü gerek AFAD ekipleri gerekse güvenlik birimleri hem yerleşim yerlerinde hem derelerde hem de denizde bu aramaları yoğunlaştırmış durumdalar. Ölen vatandaşımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza da şifalar diliyoruz. AFAD ve güvenlik birimleri olay gerçekleşir, gerçekleşmez afet bölgesine intikal etmek sureti ile gerekli arama kurtarma çalışmalarını başlattılar. Şu anda 5-6 köye ulaşım imkanı yok. Ancak biraz önce aldığımız bilgiye göre 1 gün içinde köylerimize fiziki olarak ulaşım imkanı sağlayacağız. Afetten 24 köyümüz ve 1 ilçe merkezimiz etkilenmiş durumda. Yağış oranlarına bakınca metrekareye 160 kilogram düşen bir yağış, bu bölgede hemen hemen 100 yılda yaşanabilecek bir şiddete yağdığını göstermiş oluyor.”

düzce sel felaketi

“Acil olarak elektrik götüremediğimiz köylere ise mobil jeneratör temin ettik.”

Dönmez, bölgeye mobil jeneratörler aracılığı ile elektrik verme konusunda çalışma yapacaklarını ifade ederek:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak hem elektrik şebekeleri hem doğal gaz şebekeleri açısından gerekli bilgileri aldık. Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin yetkilileriyle yaptığımız toplantıda ve incelemelerde sahada bilfiil tüm ekip ve ekipmanla birlikte hasar tespitini, bir yandan bu hasarın giderilmesi için çalışmaları başlatmış durumdalar. Diğer komşu bölgelerden de ekip, ekipman takviyesi istendi.

Doğal gaz şebekesinde bir sorun yok. Afetin yoğun olduğu bölgelerde elektrikler kesilmişti. Yapılan çalışmalardan sonra 3 köyümüze elektrik verdik. 24 saat içinde 4 köyümüze daha elektrik ulaşacak. Acil olarak elektrik götüremediğimiz köylere ise mobil jeneratör temin etmek sureti ile oralardaki hayatı süratle normalleştirmeye çalışacağız. Elektrik olmayınca suyun intikali hatta bir müddet sonra haberleşme sınırlamaları da başlayacağı için ilk etapta elektriği bu bölgelere ulaştıracağız.

100’ün üzerinde elektrik direğinin sel nedeniyle kayboldu. 1 trafo merkezimiz tamamen sele kapılmış durumda, 100’ü aşkın direğimiz ise şu anda kayıp durumda. Yaklaşık 5 kilometrelik alternatif hat üzerinde ekiplerimiz çalışıyor. Süratle bu bölgeyi normalleştirmeye çalışacağız. Sel bölgesinde inceleme yaptıktan sonra gerek bakanlığımızla ilgili gerekse devletimizin diğer organları ile ilgili tedbirleri süratle alacağız. Tekrar büyük geçmiş olsun.”

Açıklamanın ardından Bakan Dönmez vatandaşlarla görüştü.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.