30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Dönmez: Akdeniz’deki İlk Kuyumuzu Bu yıl Açacağız

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin bu yıl içerisinde Akdeniz’deki ilk kuyusunu açacağını bildirdi.

“Kuşak ve Yol” Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi’nde konuşan Dönmez, Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz’de sismik arama ve sondaj faaliyetlerine hız verdiklerini söyledi.

“Mayısta göreve uğurladığımız Fatih sondaj gemimizle de inşallah Akdeniz’de bu yıl ilk kuyumuzu açacağız.” diyen Dönmez, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine yürüdüğümüz bu uğurda enerji yatırımları hayati önem taşıyor. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, kaynak ülke ve güzergah seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle ele alıyoruz.” dedi.

Zirvede doğalgaz arz güvenliğinin önemine de vurgu yapan Dönmez, “Doğalgaz depolama alanında Silivri ve Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisleri’nin mevcut kapasitelerinin geliştirilmesine devam ediyoruz. Nihai hedefimiz; yıllık doğalgaz tüketimimizin en az yüzde 20’sini depolayacak güçlü bir depolama altyapısını hayata geçirmek.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.