30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Berat Albayrak Enerji Sektörünün Temsilcileri İle Pekin’de Görüştü

Enerji sektörünün temsilcileri ile Çin’in Başkenti olan Pekin’e Giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak önemli görüşmelerde bulundu.

Pekin programında ilk önce Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri İle bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmede, Bakan Albayrak ve Bekri ile iki ülke arasındaki enerji iş birliğinin ilerlemesi konusunda fikir birliğine gidildi.

Bakan Albayrak, daha sonra China Chemical Engineering Şirketi CEO’su Gen Dayhı’yı ve Goldwing şirketi CEO’su Pan Yentien’i kabul ederek, görüşmeler yaptı.

Albayrak, SPIC ( Çin Elektrik Yatırım Şirketi ) ve SNTPTC ( Çin Nükleer Teknik Şirketi ) ile görüşmeler sağlayarak, Türkiye’de yapılması planlanan 3. Nükleer santral konusunu görüştü.

Daha sonra Çin Atom Enerjileri İdaresi (CAEA) Başkanı Vang Yiren ile bir araya gelen Bakan Albayrak, Ar-Ge faaliyetleri, insan kaynakları ve eğitim alanlarında iş birliği yapılması konusunda mutabakat sağladı.

Bakan Albayrak, State Grid bünyesindeki CET ile Eltem-Tek A.Ş. arasındaki iyi niyet anlaşmasının imza törenine de tanıklık etti.

Albayrak, dünyanın en büyük bankası olan China Industrial ve Commercial Bank of China’nın merkezini ziyaret ederek, enerji yatırımlarında finansman konularında uzun vadeli stratejik iş birliği konularını görüştüler.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.