30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Albayrak, Ekonomide Yeni Modeli Açıkladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, para politikalarında tam bağımsızlığı sağlamanın önemine vurgu yaparak, “Göreve geldiğimden beri Merkez Bankası üzerinde hiç konuşmadım. Para politikalarının tam bağımsızlığı konusu prensip olarak bundan sonra devam etmesi gereken bir husus. Bütün bu çerçeveye baktığınızda Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ekonomi açısından çok kritik.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini Dolmabahçe’de yapılan toplantıyla açıklıyor.

Albayrak, yeni modeli açıkladığı toplantıda, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına değinerek, ”
para politikalarında tam bağımsızlığı sağlamanın önemine vurgu yaparak, “Göreve geldiğimden beri Merkez Bankası üzerinde hiç konuşmadım. Para politikalarının tam bağımsızlığı konusu prensip olarak bundan sonra devam etmesi gereken bir husus. Bütün bu çerçeveye baktığınızda Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ekonomi açısından çok kritik.” ifadelerini kullandı.

Cari açığın düşürülmesi konusunda stratejik adımlar atılacağını vurgulayan Albayrak, “Bununla birlikte sermaye piyasalarını derinleştirecek çok önemli 2 yıl olacak. Yeni dönemde sağlıklı büyümenin elzem olduğu bir süreç. Enflasyon mu büyüme mi? Birbirine alternatif değil bu. İstikrarlı bir büyüme hedefimiz. Katma değeri yüksek sektörler, teknolojik ürün üretimini ortaya koyacağımız sektörler. Bu dönemdeki OVP, 61’i çizip 62 yazalım olmayacak.” diye konuştu.

– Vergi sisteminde dönüşüm süreci başlayacak

Albayrak, vergi sisteminde de ciddi bir dönüşüm yaşanacağını açıklayarak, “İstediğimiz Türkiye’nin mevsimsel değil, istikrarlı bir şekilde sağlanan bu büyümeyi toplumsal açıdan çok daha önemli faza taşıyacağız. 2002’den bu yana ekonomik refahı üst düzeye taşıdık. Ama bir üste daha taşımalıyız. Daha adaletli bir paylaşım sağlamalıyız. Daha adil bir vergi sistemi ortaya çıkacak.” şeklinde konuştu.

“Hazinemizin iki aylık borç çevirme oranını yüzde 125’lerden yüzde 110 çektik. Yılın kalan aylarında da bu oranı yüzde 100’e çekeceğiz.” diyen Albayrak, şöyle konuştu:

“100 günlük eylem planı 2018 bütçesi içinde çözülecek. Hedef hazine borçlanmasını yıl sonu yüzde 100’e çekmek. Sadeleştireceğimiz vergi sistemiyle ilgili maliyede çok ciddi bir değişim süreci yaşanacak. Üst finansal regülasyon otoritesini getireceğiz. Bireysel emeklilik için önemli adımlar atacağız. Finansal sektöre çok kaliteli 2 tane kurumsal dönüşüm. Emlak Bankası’nı uzmanlık alanı olduğu sektörde daha da büyütecek bir yapılanma. Emlak Bankası ve Kalkınma Bankası daha da büyüyecek.”

Toplantıya katılanlar arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, Shell Türkiye CEO’su Ahmet Erdem, Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Erün, Akbank genel Müdürü Hakan Binbaşgil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Acıbadem Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, ISO Başkanı Erdal Bahçıvan, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın, TİM Başkanı İsmail Gülle bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.