30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Albayrak Türkiye’nin Enerji Yatırımlarını Değerlendirdi ve Üretim, Tüketimdeki rekorlara Değindi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreninde “Tüm zamanların rekoru kırıldı” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Sn. Cumhurbaşkanım Türkiye’de son 2 yıl enerji üretim ve tüketimlerinde rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Elektirik’te 26 temmuz günü 9 yüz 6069 milyon 763bin  kilowat saat tüketim ile 9 yüz 68 milyon779bin kilowat saat üretimle tüm zamanların rekoru kırıldı.” dedi.

Bakan Albayrak Konuşmasında ” İnşallah tüm yerli kömürden üretilen bu santrallerdeki ekolojik dengeye zarar vermeden, yüksek insan sağlığı ve çevre standartlarında emerkiye dönüşmüş olacak” dedi. Bakan Albayrak konuşmasının devamında “Sn. Cumhurbaşkanım yenilenebilir enerjide 2016 yılı sonunda ulaştığımız 90 bin 9 yüz 81 Gigavat saatlik üretimle tüm zamanların yenilenebilir elektrik enerjisi rekorunu kırdık.” diye sözlerine devam etti.

Bakan Albayrak”Türkiye bugün %32 oranındaki yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ile başta pek çok batılı ülke olmak üzere bir çok ülkenin hayli ilerisinde bir noktadadır. Ve inşallah gelecek 10 yıl içerisinde hem rüzgarda 10 bin hem güneş enerjisinde 10 bin ek enerji üretimini devreye alarak yenilenebilir kaynakların sistemimize daha fazla entegre olmasını sağlayacağız. Güneş ve Rüzgar enerjisinde oluşturduğumuz yeni YEKA model ile birlikte hem alt yapı olarak güçlü hemde maliyetler bakımında son derece rekabetçi bir noktaya geldik.” dedi.

“Dünya Rekoru olarak açıkladığımız rüzgarda 3,48 cent’lik, güneşte’de 6,99 cent’lik rakamlarla sadece üretim maliyetlerini aşağıya çekmedik, aynı zamanda Türkiye’yi enerji teknolojilerinde, bölgenin enerji üssü haline getirecek teknolojilerin adımlarını, temellerini de attık.”

“Rüzgar ve güneş enerjilerinde belirlenen yerli üretim 10 yıl süreyle ARGE yapma zorunluluğu ve %80 yerli mühendislik istihdamı enerji teknolojilerinin yerelleşmesi Türkiyede üretilip ihraç edilmesi açısından çok büyük bir önem arzediyor. Yerli kaynakların en verimli şekilde kullanılmasının yanı sıra bu kaynakları değere çevirecek teknolojininde burada üretilmesi, beraberinde enerji sektörünü besleyen diğer tüm alanlarında sanayisi, özel sektörü yan sektörlerin hepsinin gelişimine ön ayak olacaktır. Enerji teknolojilerinde ARGE ve inovasyon odaklı bir dönüşüm sayesinde dünyaya  made in turkey damgalı güneş panellerini, rüzgar türbinlerini Allahın izniyle 2019 olmadan ihraç etmenin gururunu yaşayacağız.” dedi.

“Sn. Cumhurbaşkanım Türkiye’de son 2 yıl enerji üretim ve tüketimlerinde rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Elektirik’te 26 temmuz günü 9 yüz 6069 milyon 763bin  kilowat saat tüketim ile 9 yüz 68 milyon779bin kilowat saat üretimle tüm zamanların rekoru kırıldı. Ve devreye aldığımız tüm bu yeni yerli enerji santralleri ile bu artış hiç sıkıntı yada arıza yapmaya mahal vermeden sorunsuz bir şekilde karşılandı. İnşallah önümüzdeki dönemde yeni kaynakların sisteme girişi ile birlikte elektrik arz güvenliğimizin teminat altına alınması noktasında önemli bir adım atmış olacağız. İşte tüm bu yatırımları enerji sektörünü doğrudan etkileyen kurdaki baskıyı da vatandaşlarımıza yansıtmadan hayata geçirmeye devam ediyoruz.Bugün Doğalgaz’da konutta ve sanayide avrupa birliği ülkeleri içersinde en ucuz sağlayan ülke Türkiye’dir. Elektrik fiyatlarına baktığımızda; sanayide en ucuz elektriği veren avrupa birliği ülkeleri arasında Türkiyedir. Konutta da ikinci sıradadır. İşte bu rekabetçi ve ucuz enerji politikasının daha başındayız. Allahın izniyle bu uygulamaya çalıştığımız bağımlılığı azaltan yerli ve milli politikalarla bu çıtayı daha da aşağıya daha rekabetçi bir sanayi endüstri, daha refah düzeyi gelişmiş toplum ve birey özelliklerinde ileriye taşımaya devam edeceğiz. İşte tüm bu adımların her gün karşımıza ısıtılıp koyulan avrupa kömürden vazgeçiyor, nükleer santraller kapatılıyor, tüm bu yalanlara, engelleme girişimlerine rağmen vazgeçmeden dosdoğru atacağız. İşte Avrupada evvelsi gün yaşadığımız. Avrupa kömürden vazgeçmemek için koalisyon görüşmelerinden vazgeçiyor. İnşaat halinde onlarca termik santral, onlarca nükleer santral Avrupada, Amerikada dünyanın her yerinde devam ederken kimse kusura bakmasın kendilerin helal gördükleri, bize helal olmayacak haram olacak şekilde göstermesinler. Biz büyük ve güçlü Türkiye hedefi doğrultusunda gerçekçi ve sürdürülebilir enerji politikalarını hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

“Sn. Cumhurbaşkanım bütün gayretimiz bugünün Türkiyesinin, dünden çok daha güçlü olmasıdır. İşte millete hizmet yolunda hiç durmadan yılmadan bütün gayretimizle çalışmaya devam edceğiz, işte bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu önemli ve güzel açılışı şereflendirdiğiniz için ve katılımlarıyla bu programı onurlandıran tüm hazinura sizlerin huzurunda tek tek ve ayrı teşekkür eder, Cenab-ı Allah’tan bu açılışın hayırlı olmasını temenni ederim. Saygılarımla” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.