30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bakan Albayrak Milletvekillerine Bilgi Verdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda milletvekillerine basına kapalı bir sunum yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla güçlü bir mücadele programı açıklanacağını belirterek ekonomide dengeleme sürecinin başladığını ifade etti.

Bakanın sunumundaki dikkat çekici noktalar ise şöyle oldu:

  • Bakan Albayrak, Türkiye’nin kamu borcunun milli gelire oranı 28 olduğunu, bu oranın gelişmekte olan ülkelerde yüzde 49, OECD ülkelerinin ortalamasının ise yüzde 111 olduğunu kaydetti.
  • Bakan Albayrak, hane halkı borcunun Türkiye’de milli gelire oranının yüzde 16, gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yüzde 36, dünya ortalamasının ise yüzde 60 olduğunu söyledi. Son 2 aydır Türkiye’ye karşı spekülatif ataklardan bahsederek bu ataklara karşı Türkiye’nin attığı adımları milletvekillerine anlattı.
  • Bakan Albayrak, TL’yi güçlendirmek için atılan adımlara değinerek sözleşmelerde TL’ye geçiş ve bankaları rahatlatmaya yönelik atılan adımlar hakkında bilgi verdi. Son 2 aydır spekülatif adımlara karşı Türkiye’nin attığı etkili adımlar sayesinde Türkiye’nin 550 puana çıkan risk primlerinin 350 seviyesine düştüğünü kaydederek son yaşanan ekonomik soruna ilişkin ekonomide dengelenme sürecinin başladığını söyledi.

 

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.