30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Bahçıvan: Amaç Enerji Verimliliği Ödülleriyle Farkındalık Yaratmak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Verimliliği Ödülleri, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla gerçekleşen törende sahiplerini buldu.

Türkiye’nin en eski ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla gerçekleşen ve enerji sektörü ile sanayi dünyasından pek çok ismin yer aldığı törende, büyük ölçekli işletme enerji verimliliği uygulama projesi kategorisinde birinciliğe “U-7000 Revamp ile Enerji Tasarrufu” ile TÜPRAŞ İzmir Rafineri layık görüldü. İkinci “Yüksek Verimli Buz Soğutmalı Vakum Sistemi ile Enerjide Sürdürülebilirlik” ile Besler Gıda, üçüncü de “Atık Isının Isı Pompası Kullanılarak Sıfır Ayakiziyle Geri Kazanılması” ile Tofaş oldu.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Çevre ve Enerji İhtisas Kurulları Başkanı Mustafa Tacir başkanlığında bilim insanları-akademisyenler, Enerji Bakanlığı temsilcileri ve sanayicilerden oluşan jüri tarafından titiz bir çalışmanın sonunda belirlenen ödüllerin dağıtıldığı organizasyonda, teknoloji geliştirme dalında jüri özel ödülünün sahibi, “Şişecam Enerji İzleme Sisteminde Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti Uygulaması” ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. olurken, proje ekibi dalında jüri özel ödülünün sahibi de “Elektrik, Doğalgaz Kaynaklarının Verimli Kullanılması” ile Organik Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

“Enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en temel unsurlarındandır.”

Törende konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan şöyle konuştu:

“Enerji, arzu ettiğimiz yüksek ve sürdürülebilir büyüme ile toplumsal refah artışı için çok önemli bir role sahip. Kaynakları kıt olan bir ülke olarak, enerji verimliliğini doğru modellersek buradan kaynak yaratabiliriz.”

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarının enerji verimli ürünleri ve enerji verimliliği konusundaki çalışmalarının ödüllendirildiği töreninde konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Enerji Verimliliği ödülleri ile toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladıklarına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Enerji, arzu ettiğimiz yüksek ve sürdürülebilir büyüme ile toplumsal refah artışı için çok önemli bir role sahip. Ülkemizin enerji tüketimi arttıkça enerji verimliliği her zamankinden daha fazla değer kazanıyor. Sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en temel unsurlarından enerji verimliliği, kaynakların doğru kullanılmasının kendini göstereceği en önemli alanlardan biri. Kaynakları kıt olan bir ülke olarak, enerji verimliliğini doğru modellersek buradan kaynak yaratabiliriz ve böylece ülkemiz kazanır.”

Başkan Bahçıvan, yüksek ve sürdürülebilir büyüme ile toplumsal refahı artırmak için ise enerjinin çok önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda Türkiye’nin enerji tüketimi arttıkça enerji verimliliğinin her zamankinden daha fazla değer kazandığına şahit olduklarını belirten Bahçıvan, enerji verimliliğinin sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en temel unsurlarından birisi olduğunu kaydetti. Kaynakların doğru kullanılmasının kendini göstereceği en önemli alanlardan birisinin enerji verimliliği olduğuna işaret eden Bahçıvan, kaynakları kıt olan bir ülke olarak enerji verimliliğini doğru modellerlerse buradan kaynak yaratabileceklerini aktardı.

“Enerji verimliliği yatırımlarının sermaye gerektirir”

Günümüz dünyasında sürdürülebilirlik ve dijital dönüşümün enerji politikalarını da derinden etkilediğine dikkat çeken Bahçıvan, bunlarla birlikte kaynak temini meselesinin diplomasinin konusu olmasının enerjinin çok boyutlu ele alınmasını zorunlu kıldığını dile getirdi.

Enerji verimliliği yatırımlarının sermaye gerektirdiğini anlatan Bahçıvan, Türkiye’de uygulanmakta olan teşviklerin belli bir düzeyde sanayiciye destek sağladığını ifade etti. Bahçıvan, bu desteklerin sanayimiz için cazip hale getirilmesine yönelik farklı ve güçlü teşvik türleriyle desteklenmesinin Türkiye’nin enerji verimliliği hedeflerine ulaşma noktasında büyük faydası olacağını vurguladı.

Bahçıvan, yenilenebilir enerjinin öz kaynaklarımızın kullanılması, enerji ithalatımızın azaltılması yoluyla ödemeler dengesinin iyileştirilmesi, üretim sürecinde enerji girdi maliyetlerini düşürmesi ve çevresel etkilerinin az olması sebebiyle büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.

Tüketicilerin elektriklerini tamamen yenilenebilir enerjiden karşılamak istemeleri halinde kullanılabilecek yeni bir tarife modelinin çalışılmakta olduğunu bildiklerini belirten Bahçıvan, bu mevzuatın en kısa sürede yayımlanmasını beklediklerini aktardı.

Sürekli, kaliteli ve uygun maliyetle.

Sanayimizin enerji ihtiyacının “sürekli, kaliteli ve uygun maliyetle” karşılanmasının üretimin devamı için elzem olduğunu vurgulayan Bahçıvan, bu bilinçle, İstanbul Sanayi Odası olarak gerekli politikaların oluşturulmasına katkı vermek üzere çalıştıkları bilgisini verdi.

Türkiye enerji piyasalarının son on beş yılda serbestleşme ve özelleşme süreciyle epey yol kat ettiğinin bir gerçek olduğunu belirten Bahçıvan, ancak, rekabete açık, şeffaf ve sürdürülebilir bir elektrik piyasası oluşturmak için önümüzdeki en önemli bariyerin elektriğin kendine has yapısından ileri geldiğini anlattı. Stratejik öneme sahip elektriğin iletim ve dağıtım yapısının da yüksek sermaye gerektirdiğinden, devlet kontrolünün zorunlu olduğunu dile getiren Bahçıvan, ancak tam serbestleşme sağlanana kadar son tüketicilerin mümkün olduğunca korunması gerektiği görüşünde olduklarını açıkladı.  

Bahçıvan, bu geçiş sürecini üreticiler, tedarikçiler ve son kullanıcılar açısından daha az hasarla atlatabilmek için güçlü iletişime ve işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bahçıvan şöyle devam etti:

“Odamız 2015 yılından bu yana Bakanlığımızın nükleer güç santrallerinde yerli katkının arttırılması yönündeki çalışmalarına destek oldu. Tecrübelerimiz göstermiştir ki, ülkemizde yapılması planlanan iki Nükleer Güç Tesisi tedarik sisteminde yer almak isteyen firmalarımızın bireysel çabaları yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde nükleer sanayi sektörü oluşturulması adına ulusal bir plan ve program dahilinde kamu tarafından finanse edilerek yerli sanayiyi destekleyecek ve yönlendirecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyulmaktadır.”

Konuşmaların ardından İSO Enerji Verimliliği Ödülleri, sahiplerine takdim edildi.

Ödül Jürisi

 • İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Çevre ve Enerji İhtisas Kurulları Başkanı Mustafa Tacir
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Sermin Onaygil,
 • G&T Enerji Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Ali Gökçelik
 • Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği Genel Sekreteri Ali Naci Işıklı
 • Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı Isı ve Kojenerasyon Grubu Koordinatörü Burhan Güldibi,
 • Enerji Verimliliği Derneği adına;
  • Proje Danışmanı Dr. Cevat Özarpa,
  • Proje Danışmanı Dr. Ender Dur,
 • İstanbul Sanayi Odası 46. Grup Meclis Üyesi ve Makine İmalatçıları Birliği Başkan Vekili Ender Yılmaz,
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Gürsu Sezen Torun,
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hasan Hüseyin Erdem,
 • İstanbul Sanayi Odası 54. Grup Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan İstanbulluoğlu,
 • İstanbul Sanayi Odası 40. Grup Meclis Üyesi Mustafa Kılıç,
 • TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü’nden Dr. Namık Ünlü,
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat ve Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Üst,
 • Nevada Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel

Ödül kategorileri ve ödülleri alan kurum ve kuruluşlar şöyledir:

Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimliliği Projesi,

Birincilik
Ödülü
TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. İZMİR RAFİNERİU-7000 Revamp ile Enerji Tasarrufu
İkincilik
Ödülü
BESLER GIDA VE KİM. SAN. VE TİC. A.Ş.Yüksek Verimli Buz Soğutmalı Vakum Sistemi ile Enerjide Sürdürülebilirlik
Üçüncülük
Ödülü
TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.Atık Isının Isı Pompası Kullanılarak Sıfır Ayakiziyle Geri Kazanılması
Jüri Özel (Teknoloji Geliştirme Ödülü)TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FAB.A.ŞŞişecam Enerji İzleme Sisteminde Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti Uygulaması
Jüri Özel (Proje Ekibi Ödülü)ORGANİK KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.Elektrik, Doğalgaz Kaynaklarının Verimli Kullanılması

Kobi Enerji Verimliliği Projesi,

Birincilik ÖdülüSYK TEKSTİL SAN. VE TİC A.Ş.Havadan Havaya Eko Sistem Kurulması
İkincilik ÖdülüNETPAK AMBALAJ SAN. TİC AŞUltrasonik Kaynak Teknolojisi ile Enerji Verimliliğinin Arttırılması

Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimli Ürün,

Birincilik ÖdülüARÇELİK A.Ş. KOMPRESÖR İŞLETMESİYüksek Enerji Verimli İnverter Kompresör (VNTZ-165 KİK COP+)
İkincilik ÖdülüEAE ELEKTRİK AYDINLATMA ENDUSTRİ SAN. VE TİC. A.ŞSROUND
Üçüncülük ÖdülüVESTEL BEYAZ EŞYA SAN. VE TİC. A.Ş.Yeni Nesil Panel Kondanserli EKONF Buzdolabı

Özel Kategori / Kurum-Kuruluş

Birincilik ÖdülüÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ENERJİ, ÇEVRE VE EKONOMİ MERKEZİNEED4B
Birincilik ÖdülüPİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ DENİZ KAMPÜSÜPiri Reis Üniversitesi Deniz Kampüsü Projesi
İkincilik ÖdülüİSTANBUL ENERJİ A.Ş.Hasan Doğan Spor Kompleksi Basketbol Saha Aydınlatması
Jüri ÖzelİGA HAVALİMANI İŞLETMESİ A.Ş.İGA Havalimanı İşletmesi Enerji Verimliliği Faaliyetleri
Jüri Özel (Enerji Verimliliği Sosyal Sorumluluk)ŞEHİT ASKERİ ÇOBAN İLKOKULUGeleceğimi Biriktiriyorum
Jüri Özel (Enerji Verimliliği Sosyal Sorumluluk)30 AĞUSTOS İLKOKULUEnerji Değerli, Kullanalım Verimli

Özel Kategori/Teknopark Firmaları

Birincilik ÖdülüBEAD TEKNOLOJİ SAN TİC A.Ş.Gerçek zamanlı veri ile binaların dijital modelinin oluşturulması ve binayı yapay zeka ile yönetmek
İkincilik ÖdülüMET İLERİ TEKNOLOJİ SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ.METWAVE 6 Hibrit – Endüstiryel Mikrodalga Fırın
Üçüncülük ÖdülüREENGEN ENERJİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş.Enerji IoT Platformu, Ticari Binalar ve Tesisler için Bulut Tabanlı Dijital Enerji Yönetimi Yazılımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.