30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Azeri Gazı Mutabakatı 1.7 Milyar Küp Onaylandı

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Türkiye-Azerbaycan doğalgaz mutabakat zaptı onaylandı, Azerbaycan’dan alınan gazın 1,7 milyar metreküplük bölümü SOCAR Petrokimya tarafından alınabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı Arasında Doğal Gaz Teslimatına İlişkin Mutabakat Zaptı’nın onaylanmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, taraflar arasında 25 Ekim 2011 tarihinde imzalanan anlaşmalar ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin BOTAŞ ve STPAŞ arasında imzalanacak bir anlaşma kapsamında, STPAŞ’ye yıllık 1,7 milyar metreküpe kadar doğal gaz tedarikine yönelik niyetini bildirmesine istinaden taraflarca 10 madde üzerinde anlaşmaya varıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan anlaşma kapsamında, Türkiye’nin Azerbaycan’dan almayı taahhüt ettiği doğalgazın yılda 1,7 milyar metreküpe kadar olan kısmı 2024 sonuna kadar SOCAR Turkey Petrokimya AŞ tarafından satın alınabilecek.

Alınacak gaz sadece şirketin kendi ihtiyaçları için kullanılacak. Bunun gerçekleştirilmesi için şirket ve BOTAŞ arasında her yıl kontrat yapılacak ve miktar belirlenirken BOTAŞ’ın al ya da öde yükümlülükleri göz önüne alınacak.

İki ülke Azerbaycan’da üretilecek veya Azerbaycan üzerinden iletilecek gazın Bakü-Tiflis-EErzurum ve TANAP boru hatları üzerinden azami miktarda taşınması için gereken çabayı gösterecek. Ayrıca Türkiye doğalgaz hacimlerinin yurtiçi doğalgaz piyasasında ticareti için gereken tüm desteği de sağlayacak.

Bu kapsamda, BOTAŞ 25 Ekim 2011 tarihli doğal gaz alım satım anlaşmasının (GSA) yıllık miktarından 1,7 milyar metreküpe kadar olan doğal gazı 31 Aralık 2024’e kadar STPAŞ’ye tedarik edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.