30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı Heyeti EPİAŞ’ı Ziyaret Etti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı’ndan Enerji Verimliliği ve Ekoloji Şubesi, İktisat Şubesi, Hukuk Şubesi ve Enerji Konularını Düzenleme Ajansı yetkilileri 12 Nisan Cuma günü EPİAŞ’ı ziyaret etti.

Türkiye’nin enerji sektörünü yapılandırma ve geliştirmede gösterdiği başarı hakkında bilgi edinmek amacıyla Türkiye’de bulunan ve Enerji Piyasası Kurumlarına ziyaretlerde bulunan Azeri Heyet, Türkiye’nin enerji piyasalarının kurulumu ve gelişiminde izlediği yol haritasını anlamak ve piyasa kurulumu aşamasında yaşanan tecrübelerden faydalanmak adına EPİAŞ’a ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Azeri Yetkililere, Türkiye enerji piyasalarının tarihsel gelişimi ve EPİAŞ tarafından işletilmekte olan elektrik ve doğal gaz piyasaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu yaptığı açılış konuşmasında heyeti ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek EPİAŞ olarak Azerbaycan ile enerji piyasalarına yönelik tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını ve memnuniyet duyacağını belirtti.

Azerbaycan Heyet Başkanı Zaur Memmedov, “Azerbaycan’da mevcut bir enerji piyasası yok. Bizler sizin 1994 yılında izlediğiniz yol haritasını şimdi izliyoruz. Azerbaycan’da da bir enerji piyasası kurmak istiyoruz. Bu aşamada Türkiye’nin enerji politikaları ve EPİAŞ’ın tecrübeleri bizim için oldukça önemli.” diyerek EPİAŞ’ta olmaktan ve Türkiye ile işbirliği içerisinde olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Toplantı süresince EPİAŞ Yöneticileri tarafından Türkiye elektrik piyasası tarihçesi ve gelişimi, piyasanın mevcut yapısı, işleyişi ve piyasa aktörleri, EPİAŞ’ın sektördeki yeri ve faaliyetleri, EPİAŞ tarafından işletilmekte olan spot Elektrik ve doğal gaz piyasaları hakkında bilgi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.