30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


“Azerbaycan AB’nin Enerji Arzını Çeşitlendirecek”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, enerji konusundaki ortaklığı derinleştirme mesajı verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelen Merkel, Almanya ve Avrupa Birliği’nin, enerji ve özellikle de doğalgaz konusunda Rusya’ya olan bağımlığını azaltmak üzere Azerbaycan’la enerji ilişkilerini geliştirme yönünde istekli olduklarını kaydetti.

İki liderin görüşmesinde Azerbaycan’dan başlayıp, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaşan ve buradan da Yunanistan ve İtalya’ya doğru devam eden Trans Anadolu doğalgaz boru hattının (TANAP) ve buna bağlı olarak Güney Koridoru’nun da aralarında bulunduğu kimi projelerin genişletilmesi gündeme geldi.

– “Azerbaycan, enerji arzının çeşitlendirilmesinde AB için önemli bir faktör” 

Ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Azerbaycan’ın enerji arzının çeşitlendirilmesinde Avrupa Birliği (AB) için çok önemli bir faktör olduğuna işaret ederek, “Güney Gaz Koridoru’nun hayata geçirilmesi AB’nin enerji tedariki için de öncü rol oynayacaktır. Ayrıca Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ve ticari ilişkileri önemli ölçüde geliştiren Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesini de önemsiyoruz.” diye konuştu.

Aliyev de Azerbaycan’ın ekonomik çeşitlendirme politikasını başarıyla yürüttüğü ve büyük yatırımların yapıldığını belirterek, “Yatırım ortamı çok iyi. Son 15 yılda Azerbaycan’a 250 milyar dolar yatırım yapıldı. Bunun da neredeyse yarısı yabancı sermayeden oluşmaktadır.” dedi.

Kaynak:DW, Euronews

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir