30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Azalan Enerji İhtiyacına Çözüm: Yenilenebilir Kaynaklar

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Covid-19 bölgelerinde elektrik tüketiminin görece azalması, yenilenebilir enerji sektörü için önemli bir etki sağlayabilir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına beklenmedik bir destek geldiği görülüyor. İngiltere’de 5 Mart’ta üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 40’ı rüzgar santrallerinden geldi, yaklaşık beşte biri güneş enerjisiyle sağlandı. National Grid ESO‘nun karbon yoğunluğu izleme aygıtına göre, bu alışılmadık ölçüde güneşli bir gün yaşanmasından kaynaklandı.

Bu durum, yenilenebilir kaynakların ülkenin azalan ihtiyacını karşılamak için fazlasıyla yeterli enerji üretebildiği anlamına geliyor.

Uluslararası Enerji Birliği Genel Müdürü Faith Birol bloğuna yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüse karşı güçlü tecrit önlemleri alan birçok ekonomide elektrik talebi yüzde 15 kadar azaldı. Bu, büyük oranda fabrika ve işletmelerin faaliyetlerini durdurması sonucu yaşandı”.

Birol‘a göre, bu sayede, elektrik talebinde en son yaşanan düşüş bazı güç sistemlerini 10 yıl ileriye taşıdı.

Yeni bulgular, hidroelektrik gibi sürekli bir enerji kaynağının varlığından emin olmak için gerekli, daha güvenilir ve genellikle ihmal edilen enerji kaynaklarına dikkati çekti.

Enerji arzında yaşanan dalgalanmaların insanların hayatını ve istihdamı tehlikeye sokabileceği özellikle şu anki Covid-19 salgını gibi istisnai durumlarda sürekli bir enerji kaynağından emin olmak, çok daha önemli görülüyor.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.