30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Aynı Güçteki Güneş Panelleri Neden Farklı Fiyatlara Satılıyor?

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretiminde bütün ürünlerin ayrı ayrı önemli olduklarını, “ucuzunu alayım iş görür” mantığının özellikle güneş enerjisi konusunda çok çalışmadığını söyleyebilirim. Bu konuda daha önce yazdığım yazıma aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

İnternette ürün fiyatlarına baktığım zaman aynı güçteki güneş panellerinin farklı fiyatlardan satıldığını görünce bu konuya değinmek istedim.

275Wp güneş paneli fiyatı

Örnek olarak 275Wp poli kristal güneş paneli fiyatına baktım. 550 TL den başlayan 1150 TL ye kadar giden bir fiyat aralığında farklı farklı fiyatlar gördüm. 650 TL ye satan da var 750 TL  veya 850 TL ye de… Daha ilginç olarak 250Wp güneş paneli 1000 TL ye satan da gördüm.

Şimdi ; “neyse parası verelim en iyisini alalım” diyen bir teknoloji meraklısı kalkıp 250Wp poly kristal panele 1000 TL verirse tek kelimeyle “yazık” olur ! Teknolojiyi takip eden birisi bu klasmanda bir güneş paneline bu fiyatın verilmeyeceğini bilecektir ancak herkes ince eleyip sık dokuyarak ürün satın almıyor maalesef.

Peki neden bu kadar farklı fiyat var?

Güneş paneli için fiyatların bu kadar farklılık göstermesi hiç normal değil! Bence sıkıntı güneş enerjisi konusunun çok bilinmemesinden dolayı çok dalgalı bir fiyatlama durumunun olmasıdır. Herhangi bir marka model araba almak istediğimizde fiyatların hangi aralıkta olacağı üç aşağı beş yukarı bellidir. Güneş enerjisi bilgisini geniş kitlelere doğru bir şekilde ulaştırdığımızda bu fiyat dalgalanmalarını da ortadan kaldırmış olacağız.

Solar paneller dışardan baktığınızda şeklen aynı görünse de içerisinde kullanılan malzemelerin kaliteleri, üretim koşulları, hücre teknolojisinin eski veya yeni olması fiyatı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Güneş panelinin etrafındaki alüminyum çerçeve, arka tarafında bulunan bağlantı kutusu, içerisindeki diyod adı verilen elektronik malzemeler, kablosu, ucundaki konnektörü, panelin ön yüzündeki camı vb… her bir parçasının fiyata etkisi büyüktür.

Güneş paneli seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Solar panel seçimi konusunda öncelikle etikette yazan bilgileri anlayabilmek önemlidir. Çünkü bu bilgiler panelin hangi teknoloji ile yakın zamanda mı eski mi yapıldığı dahi anlaşılabilir. Bu konuda daha önce yazdığım makaleme aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Güneş hücresi temin edip profesyonel olmayan koşullarda üretimler yapılıp piyasaya sürülebilir. Burada marka konusuna dikkat etmek belli bir kalite standardını yakalamanıza yardımcı olacaktır. Bazen ürünün iç yapısını bilmezsiniz ama markaya güvendiğiniz için alırsınız. Solar sektörünün özellikle sade vatandaş açısından yeni olması sorunların temel kaynağı diye düşünüyorum. Firmaları araştırmak önemlidir. En azından telefon edin, web sitelerini inceleyin fikir edinmeye çalışın.

Sonuç olarak

Güneş paneli teknolojik bir ürün olduğu , oluşabilecek hataların çoğu zaman gözle görülemeyecek olması, en büyük problem kaynağıdır. Dışarıdan bakıldığında doğru çalıştığını düşündüğünüz güneş paneli belki de verimsiz çalışmaktadır. Bu sebeple solar panelin üretiminden sahaya montajının tamamlanmasına kadar geçen süreçte her adım dikkatli atılmalı ve hafife alınmamalıdır. Belli sürelerle panelleri temizlemek ve performans testleri yaptırmak her şeyin yolunda olup olmadığını size gösterecektir.

Aynı Güçteki Güneş Panelleri Neden Farklı Fiyatlara Satılıyor? makalemin videosu:

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir