30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AYM: Öztüketim İçin Elektrik Üretenlerden Vergi Alınamaz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Anayasa Mahkemesi (AYM), İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.’nin, öztüketimi için kullandığı elektrik ve kok gazı üzerinden vergi alınması ihlali ile ilgili yaptığı ikinci başvuruyu da kabul etti.

    AYM, şirketin, ihtiyaç duyduğu kok kömürünü taş kömüründen, elektriği de kok gazından kendi imkanlarıyla elde ederek üretimesine rağmen Payas Belediyesi’nce elektrik ve hava gazı tüketim vergisi alınması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ve yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Kendi Elektriğini Üreten Firma “Tüketim Vergisinden Muaf Tutuldu”

Şirket, Hatay 1. vergi mahkemesine başvurarak, daha öncesinde alınan tüketim vergisinin iadesi için başvurdu fakat öztüketim sonucunda oluşan vergi muafiyeti ile ilgili bir düzenlemenin olmadığı konusunda karar aldı. Şirket, bunun üzerine AYM başvurdu ve alınan karar ile kesilen tüketim vergisi iadesi dava’nın bitmesiyle birlikte iade edilecek.

    AYM kararında şu ifadeler yer aldı:

    “Başvurucunun kendisinin ürettiği elektrik ve hava gazı tüketim vergisinin esaslı unsurlarının kanunla belirli ve öngörülebilir bir biçimde düzenlenmemiş olması nedeniyle mülkiyet hakkına yapılan müdahalenin Anayasa’nın 13., 35. ve 73. maddelerinde öngörülen kanunilik ilkesini ihlal ettiği sonucuna varmıştır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.