30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Aylık Mahsuplaşmadan Sonra Yıllık Mahsuplaşmaya Geçmeliyiz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – GENSED kurucu üyesi ve Genel Sekteri Hakan Erkan, katıldığı Solarex 2019’da Enerji Portalı’nın sorularını yanıtladı. Erkan, Türkiye’de güneş enerjisi sektöründeki çalışmalarını, sektörün son durumu, ve aylık mahsuplaşma mevzuatı başta olmak üzere değerli görüşlerini paylaştı.

Kanalıma Abone Olun!

Erkan, sözlerine fuardaki yoğunluğa ve gelenlerin ilgilerinin lisanssız güneş enerjisi santralleri olduğuna dikkat çekerek başladı:

“Biliyorsunuz güneş enerjisi kurulu gücünde 5,2 MW’a ulaştık. Şuanda fuarın ikinci günü burası oldukça kalabalık görüyor. Gelenlerin bizlere yönelttiği soruların başında da beklenen lisanssız yönetmeliği oluyor. Artık sektörümüzün daha çok lisanssız güneş enerjisi santrallerine, çatı uygulamalarına doğru gidiyor. Biz de bunu güzel bir gelişme olarak görüyoruz. Çünkü piyasamızın YEKA’lar dışında daha çok öztüketim amaçlı çatı uygulamaları ile büyüyeceğini düşünüyoruz.”

“Çatı uygulamalarında aylık mahsuplaşma çok önemli. Bu yeni çıkacak yönetmelik ile kapsamlı bir şekilde ele alınacağını düşünüyoruz.”

Erkan, çatılarda güneş enerjisi santrali kurulumu ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Çatı uygulamalarında aylık mahsuplaşma çok önemli. Bu yeni çıkacak yönetmelik ile kapsamlı bir şekilde ele alınacağını düşünüyoruz. Bu düzenleme ile başta endüstriyel çatılar olmak üzere güneş enerjisi kullanımı daha da yaygınlaşacak. Aylık mahsuplaşmaya geçilmesi ile geri ödeme süreleri daha da aşağılara, 5-6 yıl gibi sürelere inmiş olacak.

Şuanda bankacılarla da görüşüyoruz. Bankacılar da güneş enerjisinin çatı uygulamalarına yönelik kredi seçenekleri düzenlemeye hazırlanıyor. Nisan ayı içerisinde bankalar bu seçeneklerinin tanıtımlarını da yapacaklar. Artık öztüketim amaçlı yapılacak güneş enerjisi sistemlerine finansman bulmak da kolaylaşacak. Biliyorsunuz elektrik maliyetleri yükseliyor ve bunun sonucunda elektrik fiyatları artma eğiliminde. Tabi ki bu bir başlangıç olacak ilk etapta döviz girdisi olan endüstriyel şirketlerin ilgisinin olacağını düşünüyoruz.”

“En doğrusu Yıllık Mahsuplaşma yapılması.”

Mahsuplaşma konusunda akıllardaki soru işaretleri ile ilgili ise Erkan, yıllık mahsuplaşmaya geçilmesinin en doğru olacağını ifade ederek şunları aktardı:

“Adım adım gitmek lazım. Şuan biliyorsunuz saatlik mahsuplaşma var. Fakat saatlik mahsuplaşmada istediğimiz verimi alamıyoruz. Çünkü haftasonları, bayram tatilleri gibi neredeyse çalışılmayan saatleri topladığımız zaman yılın 3’te 1’ine tekabül ediyor. Keza yazlık gibi yerlerde de benzer durum söz konusu. Bu sebeplerden dolayı aylık mahsuplaşma doğru bir karar olacak. Fakat asıl yapılması gereken yıllık mahsuplaşma tabi ki. Adım adım gitmek lazım. Çünkü şuan EPİAŞ gibi piyasa aktörleri saatlik bazda çalışıyor. O yüzden adım adım gitmekte fayda var. Gerekli altyapıların hazırlıkları ile birlikte yıllık mahsuplaşmaya gidilmesi gerek. Öncelikle, aylığı sağlıklı bir şekilde hayata geçirelim.

Sağlıklı konusunun üzerinde durmak istiyorum. Çünkü saatlik uygulamada bir dağıtım bedeli alınmıyordu. Fakat aylık bazda şebeke daha fazla kullanılacağı için dağıtım bedeli alınması gerekecektir. Bu yüzden Nisan ayında çıkacak olan yönetmelikte kavramlar, ne olması gerektiği gibi konuların doğru bir şekilde belirtilmesi gerek.

GENSED olarak yönetmelik için görüşmelerimizi paylaştık. 12 sayfalık hazırladığımız raporda nelerin bulunması ve nelerin değişmesi gerektiğini ifade ettik. Adım adım gidelim, aylık mahsuplaşma olsun, sonrasında yıllık mahsuplaşmaya doğru gideriz.”

“Oteller, AVM’ler ve Tarımsal Sulama Kooperatifleri de güneş enerjisi santrali kurarak öztüketimlerini karşılayabilsin istiyoruz.”

Erkan, otellerin, alış veriş merkezlerinin ve tarımsal sulama yapanların da öztüketimlerini güneşten karşılayabilmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak:

“Var olan mevzuatta elektrik tüketimleri fazla olan oteller, AVM’ler, tarımsal sulama kooperatifleri şuan güneş enerjisi santrali kuramıyorlar. Bunlar tarıma elverişli olmayan bir yerde kursunlar, şebekeye oradan beslesinler. İhtiyaç duyduklarını ise bulunduğu yerden temin etsinler. Öztüketimlerini bu şekilde karşılayabilsinler istiyoruz.”  dedi.

“Depolama güneş enerjisi sektöründe oyunun kurallarını yeniden yazacak.”

Erkan, depolama konusuna da dikkat çekerek şunları paylaştı:

“Depolama konusu var. Depolama yenilenebilir enerji sistemlerinin en zayıf noktası. Depolama teknolojileri kısa zaman sonra makul seviyelere gelecek. Biz yenilenebilir enerji ve depolama sistemlerinin birlikte olmasını istiyoruz. Güneş ve depolama ileride oyunun kurallarını değiştirecek ve yeni baştan yazacak.”

“Amacımız, sekötürümüzü sağlık bir şekilde geliştirmek ve büyütmek.”

Erkan, GENSED olarak teşviklerin ve desteklerin devam etmesini istediklerini ve tüm paydaşları memnun edecek şekilde hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak GENSED’in çalışmalarına değinen Erkan, çalışmalarını şöyle özetledi:

“Sektörümüzün daha da gelişmesi ve büyümesi için GENSED olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Derneğimizin komisyonları çalışmalarına devam ediyor. Yerli üretim konusunda desteğimizi ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bunun dışında, GENSED olarak güneş enerjisi seminerlerine devam ediyoruz. Tüm illerimizde bu seminerleri gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. İl il gezerek özellikle OSB’lerde doğru bilgileri paylaşarak güneş enerjisinin yaygınlaşması için çabalarımıza devam ediyoruz.

Amacımız, sekötürümüzü sağlık bir şekilde geliştirmek ve büyütmek. Biz buna inanıyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.