30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Aylık Mahsuplaşma Çok Kısa Sürede Yayımlanacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, katıldığı Solarex 2019’da Enerji Portalı’nın sorularını yanıtladı. Kaleli, Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün son durumu, YEKA modeli, aylık mahsuplaşma mevzuatı başta olmak üzere değerli görüşlerini paylaştı.

Kaleli, güneş enerjisi yatırımlarının gelişim süreci ile şunları aktardı:

“ Türkiye’deki toplam geçmişi son 5 yıl. Dünyaya baktığımızda ise 500 GW’lık güneş enerjisi santrali kurulumunun da son 5 yıl içinde olduğunu görüyoruz. Bu bize şunları gösteriyor: Güneş enerjisi yatırımları son derece verimli, karlı ve doğru bir yatırım. Türkiye olarak biz de doğru zamanda ve doğru şekilde güneş enerjisi yatırımları yaptık.

Röportajımızı buradan izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Türkiye 5 sene önceki 50 MW’lık kurulu güçlerden bugün 5000 MW’lara kadar çıktı. Yani, biz 5 yılda 100 katlık bir büyüme gerçekleştirmişiz…Tabi bunda bakanlığın tutumu, yürürlüğe sokulan mevzuatlar, alım garantilerinin bedelleri ve finansman gibi etkiler bunun gerçekleşmesinde pay sahibi oldu.”

Mini YEKA olarak da bilinen YEKA-3 ile ilgili Kaleli şunları paylaştı:

“Sayın Bakanımız bununla ilgili farklı zamanlarda açıklamalarda bulundu. Tahminlerimize göre 2019 yılının 3.çeyreğinde bu ilan edilecek. Aslında bu modelin adı YEKA GES-3, biz bunu Mini YEKA dedik. Bakanlığımıza daha küçük kapasiteli ihalelerin olmasının yatırımın daha kolay finanse edilmesini sağlayacağını ve bunun da yatırımların daha kolay ve kısa sürede gerçekleşmesini sağlayabileceğini dile getirdik. Öte yanda, küçük ölçeklere ayrılan kapasitelerin YEKA ihalelerine daha fazla sayıda yatırımcının katılabileceğini ve daha rekabetçi bir ortam olabileceğini belirttik.

Mini YEKA’nın YEKA-3’ün diğer YEKA’lardan farkını şöyle sıralayabiliriz:

Bu YEKA ihalesi 10,20,30,40,50 MW’lık şekilde küçük kapasitelere ayrılmış olacak. Tahminen 35 il için bu ihale yapılacak. Yatırımcılar bu sefer araziyi de kendileri temin edecekler, bakanlık arazi belirlemeyecek.

Bunlardan başka YEKA-3’te pek farklılık olmayacak, gene açık eksiltme usulü ile olacak, yerlilik gibi şartlar yine aranacak. Böyle daha iyi olacak diye düşünüyorum. Küçük kapasiteler için daha fazla yatırımcı ihalelere katılabilecek, daha kolay yatırımlar finanse edilebilecek. Diğer yandan, yatırım maliyetleri de düşüyor gün geçtikçe. Bu da yatırımcı ve sektörümüz için güzel bir gelişme. Biz YEKA-3’ten umutluyuz ve çok kolay bir şekilde YEKA-3’ün hayata geçirebileceğini düşünüyoruz.”

YEKA-2’nin iptal edilmesi ile ilgili ise Kaleli, önemli olanın YEKA modelinin devam etmesi olduğunu belirterek:

“Bence YEKA-2 finansman sıkıntısından dolayı iptal edildi. Aslında biz YEKA-2 ve YEKA-3’ün birlikte çıkacağını düşünüyorduk. Ama önemli değil, önemli olan YEKA modeli. YEKA modeli, açık eksiltme usulü dünyada başarılı bir modeldir, sektörümüz için güzel bir modeldir. Yeter ki YEKA’lar küçük boyutlarda olsun.” dedi.

Haftalardır çıkması beklenen Aylık Mahsuplaşma ile ilgili Kaleli şöyle konuştu:

“Aylık mahsuplaşma (net meteering) aslında çatı pazarı için olmazsa olmaz. Dünyada yaygın olarak kullanılan bu sistem, şebekeyi akü gibi kullanıp tüketim ve üretim değerlerinin birbirlerine mahsup edilmesine dayanıyor. Bu sistem çok doğru ve uygulanılması gereken bir sistem. Bakan da bu konuyla ilgili çıkacağını belirtti. Son duyduklarıma göre de, hazırlanan mevzuat çok kısa bir sürede Resmi Gazete’de yayımlanacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.