30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aygaz’dan Yılda 700 Konutluk Enerji Tasarrufu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, “Türkiye’de hanelerin yıllık ortalama asgari elektrik tüketiminin 2 bin 760 kilovatsaat civarında olduğu dikkate alındığında bu oran yaklaşık 700 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine denk geliyor.” dedi.

Aygaz’ın 2017 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Türkiye’yi ilk kez temiz enerjiyle tanıştıran bir şirket olarak, kuruldukları 1961 yılından bu yana hem ekonomiye hem de çevreye değer katma hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bu alandaki yatırımlarıyla, enerji yönetimi ve çevresel performansımızda somut iyileşmeler kaydettiklerini ifade eden Tezel, şunları kaydetti:

“İklim Değişikliği Stratejisi ve Eylem Planımızla, sera gazı yoğunluğu değerini düşürmeye devam ediyoruz. Enerji verimliliği projelerimizle de tüketimimizi her geçen yıl daha da azaltıyoruz. Bu çalışmaların sonucu olarak, geçen yıl yaklaşık 1.9 milyon kilovatsaat enerji tüketiminin önüne geçmiş olduk. Türkiye’de hanelerin yıllık ortalama asgari elektrik tüketiminin 2 bin 760 kilovatsaat civarında olduğu dikkate alındığında bu oran yaklaşık 700 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine denk geliyor. Bunun yanı sıra geçen yıl Ar-Ge çalışmalarına 7 milyon lira, 2016-2017 döneminde ise çevresel yatırım ve harcamalara 12 milyon lira ayırdık. Bu çalışmaların ışığında Aygaz Otogaz’ın geliştirilen özel formülüyle yılda 20 bin ton karbon salımının önüne geçmiş olduk. Bu da her biri ortalama yılda 2 bin 750 kilo karbon salımı yapan yaklaşık 7 bin 300 aracın karbon salımının sıfırlanması anlamına geliyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.