30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aygaz’dan Sera Gazı Salımını Azaltan Yenilenebilir Enerji Yatırımı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aygaz, yenilenebilir enerji yatırımı “Arinna Projesi”yle sera gazı salımının azalmasına katkı sağlıyor.

Aygaz’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin, sera gazı salımlarını azaltma hedefli projeleri arasında yenilenebilir enerji yatırımları da bulunuyor. Tesis çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştirecek olan Arinna Projesi bunlardan biri.

Projeyle, Aygaz Gebze İşletmesi’nin idari binasının çatısına Güneş Enerjisi Sistemi kuruldu. Toplamda 75 kilovatsaat kapasiteli santralde, her biri 25 kilovatsaat gücünde üç farklı solar panel teknolojisi kullanıldı.

Diğer taraftan, kullanım süresini doldurmuş, iade Aygaz tankları yeniden kullanıma uygun hale getirerek, uygun olmayanları geri kazanıma gönderen bir diğer proje, çevre lisans süreci tamamlanan Eskişehir Tüp Dağıtım Merkezi’nde devreye girdi.

Su verimliliğine yönelik çalışmalar sayesinde ise geçen yıl, şebeke suyu kullanımında yüzde 26,4, yeraltı suyunda yüzde 30,5 azaltım elde edildi.

Yapılacak yatırımlar ve verimlilik arttırıcı projelerle, Aygaz’da 2018 yılı ton başına ortalama tüketim/üretim oranı hedefi, bir önceki yıl ile aynı oran olan 4,91 olarak belirlendi. Buna göre, 2018 yılında elektrik tüketimi de 2017 seviyesinde tutulacak. Ayrıca, Gebze işletmesinde TEP bazında yüzde 6,31 enerji tüketim azaltımı hedefi bulunuyor.

Sera Gazı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.